Česká armáda zahájila střídání vojáků v Mali

ČTK ČTK
4. 9. 2013 21:17
Čeští vojáci zde budou zabezpečovat ostrahu velitelství mise EU v Bamaku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Česká armáda zahájila střídání vojáků v nebojové misi Evropské unie (EUTM) v Mali.

Z letiště v pražských Kbelích ve středu odletěl vojenský speciál se 17 vojáky, zbývající část z 38členné jednotky se přesune do Mali druhým letem v polovině září.

Hlavním úkolem českých vojáků v Mali je zabezpečení ostrahy velitelství mise EU v hlavním městě Bamaku, doprovody osob a konvojů.

Mise má také pomoci s výcvikem malijské armády, která bojuje proti islamistům. Od poloviny března v Mali působí 34 příslušníků 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi.

Nová jednotka pro Mali je složena z vojáků ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a doplněná o vojáky ze 7. mechanizované brigády a 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi. 


"Pod velením poručíka Martina Sekery ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce naváže na činnost svých chrudimských kolegů," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková..

Čtyři vojáci, o které byla střídající jednotka oproti nynější rozšířena, se budou jako instruktoři přímo podílet na výcviku malijské armády. 

Většina z vojáků nové jednotky již podle Růžičkové působila v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Bosně a Hercegovině.

Muslimští radikálové obsadili loni na jaře sever Mali a zahájili postup k metropoli. Maliská armáda je tehdy nedokázala zastavit, proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků.

V Mali dnes složil slavnostní přísahu nový prezident Ibrahim Boubacar Keita. Nástup řádně zvolené hlavy státu je považován za symbol návratu k demokratické vládě po roce a půl chaosu a násilí, který následoval po státním převratu na jaře 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy