V Česku přistálo další letadlo se zraněnými Ukrajinci

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2014 16:37
Ambulance Člověka v tísni v Kyjevě končí, lékaři se vrátí letadlem spolu se zraněnými.
Zdravotnický armádní personál, který pomáhá s převozem zraněných Ukrajinců do Prahy.
Zdravotnický armádní personál, který pomáhá s převozem zraněných Ukrajinců do Prahy. | Foto: Jan Gazdík

Praha – V pražských Kbelích přistálo další letadlo s ukrajinskými zraněnými. Rozhodnutí o vyslání speciálu padlo večer předtím na jednání vlády.

Jedenáct těžce zraněných pacientů, které k převozu připravil tým Člověka v tísni, nyní sanitky rozvezou do pražských nemocnic.

Pacienti utrpěli převážně střelná poranění rukou a nohou, složité zlomeniny nebo poškození vnitřních orgánů.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka je v pořadí druhá humanitární mise vojenského leteckého speciálu zatím poslední vlnou pomocí zraněným.

Situace se ale ještě v budoucnosti může měnit, záležet bude zejména na aktuálním vývoji a potřebách, řekl Novák.

Letadlo na vojenském letišti v pražských Kbelích přistálo přesně podle časového plánu, tedy krátce po čtvrté hodině odpolední. Na těžce zraněné pacienty čekalo několik sanitních vozů. Podle generálního štábu tentokrát nebyl k převozu akutních případů přistaven vrtulník.

O vyslání letadla se mluvilo již minulý týden, poté co dva armádní speciály dopravily do České republiky sedmadvacítku poraněných. Ti jsou umístěni ve třech pražských nemocnicích a zotavují se po operacích.

Léčebný zákrok v Česku jim zachránil život

Pacienty vybíral tým českých zdravotníků a lékařů v úzké spolupráci s českým velvyslanectvím v Kyjevě.

"Informace o potenciálních pacientech jsme dostávali od ukrajinských lékařů, samotných pacientů a jejich rodin. Pak jsme jim volali, jezdili za nimi do nemocnic, probírali lékařskou dokumentaci a konzultovali jejich stav s ošetřujícími lékaři," uvedla koordinátorka Člověka v tísni Olena Ivantsivová.

Většina z vybraných zraněných Ukrajinců utrpěla komplikovaná zranění. Léčebný zákrok v Česku jim často zachránil život a ovlivní kvalitu jejich budoucího života.

Ústřední vojenská nemocnice zatím přijala osm těžce zraněných pacientů. Pečují o ně týmy odborníků na klinice traumatologie, ORL, chirurgické, neurochirurgické klinice a na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Pacienti jsou v infekčním režimu, jeden je i nadále napojen na plicní ventilaci.

Ve Fakultní nemocnici v Motole je hospitalizováno jedenáct pacientů, nejmladšímu je šestnáct let. Tři z nich jsou po chirurgických operacích, jeden po ORL operaci. Ostatní podstupují antibiotickou léčbu a jsou sledováni.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) se léčí celkem osm Ukrajinců. Šest z nich je umístěno na I. chirurgické klinice a dva na klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Vážný stav přetrvává u tří pacientů.

“Jsme rádi, že jsme ukrajinským pacientům mohli pomoci a že díky naší péči je stav několika z nich již natolik dobrý, že se uvažuje o jejich propuštění do ambulantní léčby,“ uvedla Dana Jurásková, ředitelka nemocnice.

Zdravotníci byli v Kyjevě od 21. února

Podle Člověka v tísni utrpěli revolucionáři zranění v době nejhorších střetů, mezi 18. a 20. únorem. Po rekonvalescenci a případné rehabilitaci budou vypraveni zpátky na Ukrajinu.

Čtvrtečním letem se vrátí také zbylí lékaři a koordinátoři Člověka v tísni, kteří v Kyjevě působili od 21. února.

“Po přesunutí ordinace v klášteře byla naše a polská ambulance jedinými ošetřovnami v této oblasti. Později začaly vznikat i ukrajinské ošetřovny,“ poznamenal třiačtyřicetiletý lékař Severyn Romaniv, jenž pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a na místo dorazil tři dny po prvním zdravotnickém týmu.

Ambulance nedaleko Michajlovského kláštera, v níž čeští lékaři ošetřovali raněné demonstranty, tak končí.

Účastníci humanitární mise byli členové EMU (Emergency Medical Unit), což je dobrovolný tým lékařů, zdravotníků a záchranářů, kteří pomáhali například po zemětřesení na Haiti.

Zbytek Čechů, kteří v Kyjevě zůstanou, se v následujících dnech bude věnovat podpoře místních obyvatel. "Pokud by ovšem došlo k nové eskalaci násilí, jsme připraveni na místo znovu vyslat zdravotnický tým," řekl vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

Záchrannou misi umožnil program MEDEVAC, který spravuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Vláda na misi uvolnila celkem 18,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy