V Česku přistálo další letadlo se zraněnými Ukrajinci

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2014 16:37
Ambulance Člověka v tísni v Kyjevě končí, lékaři se vrátí letadlem spolu se zraněnými.
Zdravotnický armádní personál, který pomáhá s převozem zraněných Ukrajinců do Prahy.
Zdravotnický armádní personál, který pomáhá s převozem zraněných Ukrajinců do Prahy. | Foto: Jan Gazdík

Praha – V pražských Kbelích přistálo další letadlo s ukrajinskými zraněnými. Rozhodnutí o vyslání speciálu padlo večer předtím na jednání vlády.

Jedenáct těžce zraněných pacientů, které k převozu připravil tým Člověka v tísni, nyní sanitky rozvezou do pražských nemocnic.

Pacienti utrpěli převážně střelná poranění rukou a nohou, složité zlomeniny nebo poškození vnitřních orgánů.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka je v pořadí druhá humanitární mise vojenského leteckého speciálu zatím poslední vlnou pomocí zraněným.

Situace se ale ještě v budoucnosti může měnit, záležet bude zejména na aktuálním vývoji a potřebách, řekl Novák.

Letadlo na vojenském letišti v pražských Kbelích přistálo přesně podle časového plánu, tedy krátce po čtvrté hodině odpolední. Na těžce zraněné pacienty čekalo několik sanitních vozů. Podle generálního štábu tentokrát nebyl k převozu akutních případů přistaven vrtulník.

O vyslání letadla se mluvilo již minulý týden, poté co dva armádní speciály dopravily do České republiky sedmadvacítku poraněných. Ti jsou umístěni ve třech pražských nemocnicích a zotavují se po operacích.

Léčebný zákrok v Česku jim zachránil život

Pacienty vybíral tým českých zdravotníků a lékařů v úzké spolupráci s českým velvyslanectvím v Kyjevě.

"Informace o potenciálních pacientech jsme dostávali od ukrajinských lékařů, samotných pacientů a jejich rodin. Pak jsme jim volali, jezdili za nimi do nemocnic, probírali lékařskou dokumentaci a konzultovali jejich stav s ošetřujícími lékaři," uvedla koordinátorka Člověka v tísni Olena Ivantsivová.

Většina z vybraných zraněných Ukrajinců utrpěla komplikovaná zranění. Léčebný zákrok v Česku jim často zachránil život a ovlivní kvalitu jejich budoucího života.

Ústřední vojenská nemocnice zatím přijala osm těžce zraněných pacientů. Pečují o ně týmy odborníků na klinice traumatologie, ORL, chirurgické, neurochirurgické klinice a na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Pacienti jsou v infekčním režimu, jeden je i nadále napojen na plicní ventilaci.

Ve Fakultní nemocnici v Motole je hospitalizováno jedenáct pacientů, nejmladšímu je šestnáct let. Tři z nich jsou po chirurgických operacích, jeden po ORL operaci. Ostatní podstupují antibiotickou léčbu a jsou sledováni.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) se léčí celkem osm Ukrajinců. Šest z nich je umístěno na I. chirurgické klinice a dva na klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Vážný stav přetrvává u tří pacientů.

“Jsme rádi, že jsme ukrajinským pacientům mohli pomoci a že díky naší péči je stav několika z nich již natolik dobrý, že se uvažuje o jejich propuštění do ambulantní léčby,“ uvedla Dana Jurásková, ředitelka nemocnice.

Zdravotníci byli v Kyjevě od 21. února

Podle Člověka v tísni utrpěli revolucionáři zranění v době nejhorších střetů, mezi 18. a 20. únorem. Po rekonvalescenci a případné rehabilitaci budou vypraveni zpátky na Ukrajinu.

Čtvrtečním letem se vrátí také zbylí lékaři a koordinátoři Člověka v tísni, kteří v Kyjevě působili od 21. února.

“Po přesunutí ordinace v klášteře byla naše a polská ambulance jedinými ošetřovnami v této oblasti. Později začaly vznikat i ukrajinské ošetřovny,“ poznamenal třiačtyřicetiletý lékař Severyn Romaniv, jenž pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a na místo dorazil tři dny po prvním zdravotnickém týmu.

Ambulance nedaleko Michajlovského kláštera, v níž čeští lékaři ošetřovali raněné demonstranty, tak končí.

Účastníci humanitární mise byli členové EMU (Emergency Medical Unit), což je dobrovolný tým lékařů, zdravotníků a záchranářů, kteří pomáhali například po zemětřesení na Haiti.

Zbytek Čechů, kteří v Kyjevě zůstanou, se v následujících dnech bude věnovat podpoře místních obyvatel. "Pokud by ovšem došlo k nové eskalaci násilí, jsme připraveni na místo znovu vyslat zdravotnický tým," řekl vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

Záchrannou misi umožnil program MEDEVAC, který spravuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Vláda na misi uvolnila celkem 18,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy