Češi překvapili. Listopad jich vytáhl do ulic tisíce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 11. 2009 20:40
Jednou budem dál, znělo ulicemi po dvaceti letech. Havel sklidil potlesk, Klaus pískot.
Dnes jako tehdy. Ale bez násilí. Davy lidí slavily dvacetiny 17. listopadu na Národní třídě.
Dnes jako tehdy. Ale bez násilí. Davy lidí slavily dvacetiny 17. listopadu na Národní třídě. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejprve to vypadalo, že Češi velké oslavy 20 let od pádu totality nechystají. Do ulic hlavního města ale spontánně vyšlo slavit výročí 17. listopadu desetitisíce lidí.

Přesné číslo nedokázala odhadnout ani policie. Češi slavili na více místech, na megaakcích i komorních shromážděních.

Den, který vyvrcholil koncerty na Národní třídě a Václavském náměstí, přitom začal spíše akademicky - proslovy a pietou.

Maraton akcí připomínajících svržení komunistického režimu odstartoval s devátou hodinou ranní prezident Václav Klaus před Hlávkovou kolejí.

Vedle událostí 17. listopadu před dvaceti lety připomněl i starší výročí - zatýkání vysokoškoláků po pohřbu Jana Opletala, studenta, který se stal symbolem protinacistického odboje.

Foto: Ludvík Hradilek
Sledovali jsme živě:
Slavilo se na Národní i u koně. Policie zatýkala

"Události, které vedly k tomu, že se stal jedním ze dvou významných 17. listopadů 20. století," zahájil svůj projev. "Studentský pochod, týkající se 50. výročí události první, vedl k události druhé."

O půl hodinu později začala v Senátu Konference předsedů Parlamentů evropských postkomunistických zemí „Cesta z okovů" pořádaná předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.

Hned v úvodu zavzpomínal exprezident Václav Havel na dobu pronásledování. Svůj projev zakončil výčtem lidí, kteří se podle něj zasloužili o pád režimu a současnou svobodu. Na Havlově seznamu se ocitli zejména postavy disidentu jako hudebník Mejla Hlavsa, literát a filozof Egon Bondy, režisér Jan Grossman nebo Jan Palach s kardinálem Františkem Tomáškem.

Ve výčtu naopak chybělo jméno symbolu „Pražského jara" Alexandra Dubčeka.

Vlnu emocí stačil ještě dopoledne zdvihnout Václav Klaus, který asi hodinu před polednem přišel spolu s premiérem Janem Fischerem a primátorem Pavlem Bémem položit věnec a zapálit svíčku na Národní třídě.

Příznačná barva svíčky "Za oběti totality". Rudých svíček se online rozzářilo nejvíc.
Příznačná barva svíčky "Za oběti totality". Rudých svíček se online rozzářilo nejvíc. | Foto: Aktuálně.cz
Akce Aktuálně.cz:
 Na internetu už hoří 17 tisíc svíček za 17. listopad

V místě, kde policie před dvaceti lety průvod studentů zmasakrovala, na něj čekal jak početný zástup jeho odpůrců, tak i fanoušků. Potlesk a skandování na podporu současného prezidenta místy zcela přehlušilo mohutné volání "fuj" a "hanba".

Klaus později v rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že čekal přijetí ještě horší a je přesvědčen, že tábor jeho příznivců byl silnější.

Foto: Ludvík Hradilek
Story:
 Návod pro čtenáře, jak po 20 letech sehnat bony

Odpoledne ovládli oslavy 17. listopadu pravicoví extrémisté. Magistrát ukončil mítink Dělnické strany u Národního divadla, protože místo pro shromáždění měl zamluvený někdo jiný.

Přibližně 500 jejích přívrženců monitorovala policie, ti se později rozdělili do hloučků a rozešli se po městě.

V zápětí policie zadržela první extrémisty. "Jedná se o 11 osob. Konkrétně byli zadrženi za neuposlechnutí výzvy," informovala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Krajní pravice na sebe upozornila během odpoledne ještě jednou, když se její přívrženci pokusili napadnou pochod z Albertova, pořádaný občanskou iniciativou Opona, který jako vzpomínku na 17. listopad kopíroval historickou trasu studentů před dvaceti lety.

K demonstraci se ale nedostali a svedli bitvu s těžkooděnci. Policie v souvislosti s incidentem zadržela dalších několik desítek radikálů. Později policejní mluvčí upřesnila počet zadržených během dne na 48.

Třicet dva z nich jsou podezřelí z trestných činů útok na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci. Zbylých 16 lidí policisté podezírají z přestupků, většinu z nich z neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

Krátce po páté hodině dorazil asi původně šestitisícový průvod z Albertova přes Vyšehrad na Národní třídu. Mnoho lidí neslo transparenty nejen proti KSČM, ale i proti prezidentovi Václavu Klausovi či předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Po národní hymně v podání Dana Bárty, kde nechyběla ani slovenská část, a po krátkém pozdravu exprezidenta Václava Havla zde začal koncert "20 let bez opony", který poslouchalo až 10 tisíc lidí.

Paralelně na Václavském náměstí vrcholila akce "Inventura demokracie", studentský happening, který hodnotil limity současné demokracie.

 

Právě se děje

Další zprávy