Vychází to z údajů Evropské komise.
Každý Čech v průměru vytřídil v loňském roce přes 43 kilogramů odpadu. To je o sedm kilo více než v roce 2005.
Podle Lukáše Grolmuse ze společnosti EKO-KOM je také příznivé, že lidé jsou ochotni chodit ke kontejnerům na tříděný odpad dále, než je ve skutečnosti od domu mají.
Podle průzkumu společnosti EKO-KOM má průměrně člověk kontejner vzdálen 138 metrům. Lidé jsou průměrně ochotni nést odpad 181 metrů.
Nemohou třídit jen 3 % Čechů
Průzkum také ukázal, že 69 procent Čechů opravdu odpad třídí. Tvrdí to o sobě ale dokonce 77 procent obyvatel. Možnost třídit odpad podle Grolmuse nemají pouze tři procenta Čechů.
Aby lidé odpad třídili, je podle Grolmuse důležité, aby věděli, že recyklované výrobky opravdu vznikají. Využití ve skutečnosti nachází 66 procent odpadů z obalů, tedy 547.000 tun.
O tom, jestli se doma bude třídit, rozhoduje v domácnosti častěji žena. "Někdy rodinu k třídění dovedou dokonce děti," řekl Grolmus. "Žena sice rozhodne, že se bude třídit, ale tím, kdo k tomu kontejneru půjde, je muž," dodal.
Třídí se už i kartony od džusů a mléka
Poměrně nové je v České republice třídění nápojových kartonů. Pilotní projekty začaly podle Hany Zmítkové v roce 2003. Evropa je sbírá už od roku 1992. Dnes mají lidé v Česku možnost obaly od mléka a džusů třídit ve více než 1600 obcích. Pro sběr použitých kartonů se používají oranžové kontejnery.
V některých městech je nahrazují oranžové pytle. Pokud v obci není jiná možnost, Zmítková radí hodit tento odpad do kontejneru na papír. Vytříděné krabice od nápojů se používají v papírnách. Na výrobu papíru se využívá kvalitní papírové vlákno, které tvoří tři čtvrtiny kartónu.
V Hrušovanech u Brna z tohoto materiálu vyrábí i stavební izolační desky. Nápojové kartony dále obsahují pětinu polyetylenu a pět procent hliníku. "V minulém roce bylo vytříděno 1300 tun těchto obalů, to je dvakrát více než v roce 2005. Není to moc, ale doufáme, že budeme v tomto trendu pokračovat," řekla Zmítková.