Červíček i Lessy končí. Ministr si vybere šéfa policie

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 5. 2. 2014 13:37
Petr Lessy by měl nastoupit na post policejního vyslance v Bratislavě.
Policejním prezidentem už nebude ani Petr Lessy ani Martin Červíček.
Policejním prezidentem už nebude ani Petr Lessy ani Martin Červíček. | Foto: Aktuálně.cz

Praha Martin Červíček nestáhne rozklad proti svému odvolání, ale nebude chtít dál zůstat ani na postu policejního prezidenta.

Tím nebude ani Petr Lessy, který rezignuje k 28. únoru. A poté by se měl přemístit do Bratislavy, kde bude pracovat na postu policejního velvyslance.

Nový šéf tuzemské policie bude vybrán v rámci výběrového řízení. Ministr vnitra Milan Chovanec to oznámil na tiskové konferenci. 

Šéf resortu zároveň řekl, že se s Červíčkem dohodl na tom, že se jeho poradní komise bude rozkladem zabývat. Ať bude výsledek jakýkoliv, Červíček již policejním prezidentem nebude. Ten bude vybrán v rámci nového výběru.

"Nebudu usilovat o post policejního prezidenta, a to ani navzdory tomu, že mi bude vyhověno v rámci rozkladu," potvrdil Červíček poté Chovancova slova. Když neuspěji, soudit se s policií nebudu, dodal Červíček.

Lessy skončí s koncem února

Lessy na tiskové konferenci potvrdil informace Aktuálně.cz, že skončí v čele tuzemské policie k 28. únoru. Zároveň řekl, že se poté přesune na post velvyslance v Bratislavě.

Než bude vybrán nový policejní prezident, povede policii podle Lessyho náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý. Chovanec řekl, že favorita pro vedení policie nemá.

Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Na jakém postu bude Červíček působit dál, není jasné. Ve středu ale řekl, že bude chtít u policie zůstat.

Situace kolem policejního prezidenta se zkomplikovala před koncem roku 2013. To nejprve bývalý ministr vnitra Martin Pecina vrátil Petra Lessyho do funkce a následně na doporučení své poradní komise Červíčka odvolal.

Jenže Červíček se rozhodl bránit a podal v poslední možný termín rozklad proti svému vyhazovu. Lessymu byl v lednu za dobu, kdy nebyl v čele policie, vyplacen zpětně ušlý plat. Celkově se jednalo o více než 1,1 milionu korun.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy