Červíček i Lessy končí. Ministr si vybere šéfa policie

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 5. 2. 2014 13:37
Petr Lessy by měl nastoupit na post policejního vyslance v Bratislavě.
Policejním prezidentem už nebude ani Petr Lessy ani Martin Červíček.
Policejním prezidentem už nebude ani Petr Lessy ani Martin Červíček. | Foto: Aktuálně.cz

Praha Martin Červíček nestáhne rozklad proti svému odvolání, ale nebude chtít dál zůstat ani na postu policejního prezidenta.

Tím nebude ani Petr Lessy, který rezignuje k 28. únoru. A poté by se měl přemístit do Bratislavy, kde bude pracovat na postu policejního velvyslance.

Nový šéf tuzemské policie bude vybrán v rámci výběrového řízení. Ministr vnitra Milan Chovanec to oznámil na tiskové konferenci. 

Šéf resortu zároveň řekl, že se s Červíčkem dohodl na tom, že se jeho poradní komise bude rozkladem zabývat. Ať bude výsledek jakýkoliv, Červíček již policejním prezidentem nebude. Ten bude vybrán v rámci nového výběru.

"Nebudu usilovat o post policejního prezidenta, a to ani navzdory tomu, že mi bude vyhověno v rámci rozkladu," potvrdil Červíček poté Chovancova slova. Když neuspěji, soudit se s policií nebudu, dodal Červíček.

Lessy skončí s koncem února

Lessy na tiskové konferenci potvrdil informace Aktuálně.cz, že skončí v čele tuzemské policie k 28. únoru. Zároveň řekl, že se poté přesune na post velvyslance v Bratislavě.

Než bude vybrán nový policejní prezident, povede policii podle Lessyho náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý. Chovanec řekl, že favorita pro vedení policie nemá.

Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Na jakém postu bude Červíček působit dál, není jasné. Ve středu ale řekl, že bude chtít u policie zůstat.

Situace kolem policejního prezidenta se zkomplikovala před koncem roku 2013. To nejprve bývalý ministr vnitra Martin Pecina vrátil Petra Lessyho do funkce a následně na doporučení své poradní komise Červíčka odvolal.

Jenže Červíček se rozhodl bránit a podal v poslední možný termín rozklad proti svému vyhazovu. Lessymu byl v lednu za dobu, kdy nebyl v čele policie, vyplacen zpětně ušlý plat. Celkově se jednalo o více než 1,1 milionu korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy