Chovanec čeká problémy, hledat šéfa policie bude až rok

Radek Nohl Radek Nohl
27. 1. 2014 14:45
Lessy potvrdil, že po nástupu Chovance do čela vnitra podá rezignaci. Co bude dál?
Petr Lessy a Martin Červíček.
Petr Lessy a Martin Červíček. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Martin Červíček nebo někdo jiný? Boj o to, kdo stane v čele tuzemské policie, je opět o něco komplikovanější.

Poté, co Červíček podal ve čtvrtek večer rozklad k rukám ministra vnitra Martina Peciny, se řešení situace kolem policejního prezidenta minimálně o několik týdnů, ale třeba i o více než jeden rok odkládá.

Navíc je možné, že když současný šéf policie Petr Lessy podá brzy po jmenování Milana Chovance ministrem vnitra rezignaci, jak dříve avizoval a teď deníku Aktuálně.cz potvrdil, bude pověřen řízením prezidia jeden z jeho současných náměstků. Nepůjde přitom o Červíčka, ale někoho jiného.

Na Chovance čeká, aby spor bleskově vyřešil. Klíčová bude již první schůzka s Červíčkem a Lessym, kterou poté, co nastoupí do úřadu plánuje. Chovanec čeká, že se s oběma českými předními policisty dohodne, co dál.

Lessy by na ní měl navíc oznámit, kdy post v čele policejního prezidia opustí. "Samozřejmě, mé slovo platí," odpověděl Lessy na dotaz Aktuálně.cz, zda si svou rezignaci nerozmyslel.

Rozklad prověří externí firma

Budoucí šéf vnitra ale rovněž bude řešit odvolání Martina Červíčka. Ten se postu policejního prezidenta vzdát nechce. "Nevylučuji, že využijeme externí subjekt, který by prověřil rozklad pana Červíčka," řekl Aktuálně.cz Chovanec.

Výsledkem řízení bude, že se buď Červíček na post policejního prezidenta vrátí, v opačném případě potvrdí jeho odvolání a na řadě bude Městský soud v Praze. Na něj se Červíček, jak dříve uvedl, bude chtít obrátit, když neuspěje.

"Poté se ten problém přesouvá do roviny měsíců, možná třeba i jednoho rok, než bude pravomocně v té věci rozhodnuto. Bude to velký problém," uvedl Chovanec.

Zeman chce nový konkurz

Do té doby by budoucí ministr čekal a nevyhlašoval nové výběrové řízení na šéfa policie. V takovém případě by zřejmě pověřil řízením prezidia jednoho jeho z náměstků.

Dnes jde o Tomáše Tuhého a Václava Kučeru. Ten ale bude na policejním prezidiu působit jen do 1. dubna, pak se definitivně vrátí na post šéfa středočeské policie. Jeho místo opět převezme Červíček, s nímž se do té doby bude v křesle střídat. 

To, že by pověřil řízením prezidia Červíčka, se ale nejspíše nestane. "Pokud pan Červíček bude vést soudní spor s ministerstvem potažmo s Policií České republiky, tak mi přijde, že tato varianta není vhodná," uvedl Chovanec.

Teprve až se spor kolem Martina Červíčka vyřeší, bude konkurz na nového policejního prezidenta vyhlášen. Lessy Aktuálně.cz řekl, že se do něj hlásit nebude. Podle dřívějších informací by se měl stát policejním vyslancem v Bratislavě.

Zda se do něj v případě neúspěchu přihlásí Červíček, ale není jasné. Na dotazy Aktuálně.cz nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy