Pecina odvolal Červíčka z funkce policejního prezidenta

Radek Nohl Domácí Radek Nohl, Domácí
7. 1. 2014 17:05
Ministr vnitra v demisi tak dal na doporučení své poradní komise.
Martin Červíček.
Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra v demisi Martin Pecina odvolal Martina Červíčka z funkce policejního prezidenta.

A to na doporučení své poradní komise, která v pondělí vydala rozhodnutí, podle něhož byl Červíček před dvěma roky jmenován v rozporu se zákonem.

Jediným policejním prezidentem je tak v současné době Petr Lessy, úřad si převezme ve středu.

Červíček se vrací do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Rozhodnutí, která doposud jako šéf policie učinil, však podle Peciny platí.

Červíčkův advokát Josef Kopřiva deníku Aktuálně.cz řekl, že se proti rozhodnutí budou bránit. Právník podá takzvaný rozklad, poté případně i žalobu k soudu.

"S rozhodnutím nesouhlasíme, je to prezentováno naprosto lživě," vysvětlil Kopřiva.

"Dnešního dne jsem na základě doporučení učinil rozhodnutí. Zrušil jsem pravomocné rozhodnutí ministra z roku 2012, kterým byl ustanoven do funkce policejního prezidenta Martin Červíček. V tomto okamžiku je rozhodnutí doručeno a je platné. Tím se vyřešila situace s dvěma policejními prezidenty," řekl Pecina.

Pecina se ztotožnil s názorem své komise, podle které neměl Červíčka po obvinění Lessyho v srpnu 2012 odvolat ministr, ale další z Lessyho náměstků.

"Zjistili jsme, že tenkrát byl tak hrozný spěch s jmenováním a odvoláváním, pánové chtěli udělat všechno během jednoho dne a došlo v výraznému pochybení při jmenování," podotkl Pecina na adresu svého předchůdce Jana Kubiceho.

Lessy: jsem připraven rezignovat

Je ovšem možné, že Lessy ve funkci dlouho nevydrží. Kandidát sociální demokracie na nového ministra vnitra Milan Chovanec totiž Aktuálně.cz řekl, že nepočítá s Červíčkem, ale ani s Lessym.

"Nový ministr vnitra bude mít možnost si podle zákona vybrat nového policejního prezidenta," vysvětlil po odpolední schůzce s Pecinou.

Lessy ovšem upozornil, že novému ministrovi nebude stát v cestě. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát ministrovi rezignaci na svou funkci, pokud bude chtít," prohlásil. Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci," dodal.

Do té doby podle svých slov neplánuje žádné radikální personální změny, v plánu má i spolupráci s Červíčkem. Nechtěl ale prozradit, zda by se zúčastnil nového výběrového řízení na šéfa policie.

"Právní stav je napraven a pan Lessy je ochoten s příchodem nové vlády rezignovat. Je to v podstatě taková win-win situation," dodal k tomu Pecina.

Nespěchal jsem, brání se Pecina

Chovanec v úterý ještě před tím, než byl Červíček skutečně odvolán, ale Pecinovo případné rozhodnutí kritizoval jako unáhlené, podle něj s ním měl počkat na vládu.

"Rozhodl jsem po dvou měsících od pravomocného rozhodnutí, to není spěch," vysvětlil ministr s tím, že všem stranám dal dostatek času na vyjádření. "Nelze to vléct donekonečna," dodal.

Kritici mu podle jeho slov vyčítali spěch již ve chvíli, kdy Lessyho do funkce vrátil. "Tvrdili, že mám počkat, jestli se nejvyšší státní zástupce odvolá. A on se neodvolal. Pokud bych čekal, tak byste se mě dnes ptali, proč jsem otálel," vysvětluje Pecina.

Nebylo podle něj možné čekat ani na stanovisko Ústavu státu a práva, o které požádal Červíčkův právník. "Navrhoval výslech svědků i Kubiceho, to jsme mohli čekat ještě třeba půl roku," dodal Pecina.

Podle Chovance se musí postupovat opatrně, vliv může mít na celou situaci Červíčkův rozklad nebo žaloba. Rozhodnutí může být podle něj známo až za několik měsíců.

Načasování Lessyho rezignace by si Chovanec představoval zhruba měsíc po nástupu nové vlády.

Měsíc dvojvládí

Dvojvládí na policejním ředitelství začalo na začátku prosince. Pecina tehdy totiž vrátil do čela policie Lessyho a Červíček se odmítl funkce dobrovolně vzdát. Naznačoval, že ministr postupuje proti němu, protože odmítl Pecinovy návrhy na personální změny v řadách policie.

Ministerstvo poté zahájilo správní řízení, které mělo o oprávněnosti Červíčka ve funkci rozhodnout.

Lessyho z postu šéfa policie odvolal loni v srpnu tehdejší ministr Jan Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Údajně měl nechat do médií uniknout informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství, soud však Lessyho zprostil viny a odvolací soud pak trestní řízení zcela zastavil.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy