Černínský palác má vést proevropský Petříček, Pochemu dřív dělal asistenta

Ondřej Houska Helena Truchlá Ondřej Houska, Helena Truchlá, Tereza Hotová
Aktualizováno 18. 9. 2018 13:28
Navržením Tomáše Petříčka do čela resortu zahraničí ustupuje ČSSD v čele s Janem Hamáčkem prezidentu Zemanovi. Ten odmítl jmenovat kandidáta číslo jedna: Miroslava Pocheho. Ten by si ale na ministerstvu mohl udržet vliv, podle informací Aktuálně.cz se má stát náměstkem.
Jan Hamáček představuje svého kandidáta na ministra zahraničí. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Sociální demokracie navrhne do funkce ministra zahraničních věcí dosavadního náměstka Tomáše Petříčka (ČSSD). Informovala o tom Česká televize a Aktuálně.cz to potvrdilo několik zdrojů z ministerstva zahraničí.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček už odeslal premiérovi Andreji Babišovi dopis, v němž jej žádá, aby prezidentu Miloši Zemanovi jmenování Petříčka navrhl. Hamáček novinářům řekl, že je přesvědčen, že Petříček funkci zvládne. 

Ještě v úterý má Hamáček, který je nyní řízením české diplomacie pověřen, Petříčka představit poslaneckému klubu.

Petříček se v nejbližší době chce sejít s Babišem a Zemanem. "Budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci," napsal s tím, že do té doby se nebude k věci více vyjadřovat.

Europoslanec Miroslav Poche  (ČSSD), kterého Hrad nepřijal jako kandidáta na ministra zahraničí, považuje výběr Petříčka za vynikající volbu. "Je to vynikající volba. Pan Petříček je vzdělaný a manažersky zdatný člověk, je to velmi dobrá volba," uvedl. Dodal, že jde o Hamáčkův výběr, ale on o něm věděl.

Navržení Petříčka znamená, že ČSSD ustoupí ve sporu o nominaci Pocheho, kterého do čela ministerstva zahraničí odmítl v červnu jmenovat prezident Miloš Zeman. Podle informací Aktuálně.cz by Poche měl Petříčkovi dělat náměstka poté, co mu příští rok v květnu vyprší mandát europoslance. 

Také Poche je o Petříčkových kvalitách přesvědčen. "Je vzdělaný a manažersky zdatný, řekl Zemanem odmítnutý kandidát. Hrad se zatím k Petříčkově nominaci vyjadřovat nechtěl. "Mohu pouze uvést, že předpokládám, že téma bude pan prezident řešit s panem premiérem na večerním setkání v Lánech v úterý 2. října," napsal Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček.

Pokud se Tomáš Petříček skutečně stane ministrem, znamenalo by to, že si v Černínském paláci udrží rozhodující vliv proevropské křídlo ČSSD. Petříček oficiálně i v neformálních rozhovorech zdůrazňuje, že pro Česko je životně důležité, aby bylo aktivním členem Evropské unie.

Je proti uspořádání referenda o tom, jestli by Česko nemělo vystoupit, jak prosazují někteří členové vedení sociální demokracie, například místopředseda strany Jiří Zimola.

Výměna rolí

Petříček patří k nemnoha lidem v českých politických stranách, kteří se tématu EU věnují dlouhodobě. Za práci o unijní energetické politice získal doktorát, následně působil řadu let jako asistent a poradce sociálně demokratických europoslanců - nejprve Libora Roučka, poté Miroslava Pocheho.

Byl to právě Poche, kdo Petříčka na ministerstvo zahraničí přivedl. Dá se čekat, že pokud by se Petříček opravdu stal ministrem, Poche si díky němu na chod úřadu udrží velmi významný vliv.

Petříček působí v Černínském paláci ve funkci náměstka od začátku srpna letošního roku. V říjnových komunálních volbách vede kandidátku ČSSD v Praze 7.

Dlouho pracoval v Bruselu, nejprve v letech 2007 až 2009, poté od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou až do roku 2017, a znovu krátce v roce 2018 pracoval v Evropském parlamentu jako asistent a poradce.

Během přestávky v roce 2017 byl sedm měsíců náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). "Především se místo mě účastnil řady akcí, ať už diskusí o sociálním bydlení, či otevírání domovů pro seniory," řekla Aktuálně.cz Marksová. "Je to velmi vzdělaný a spolehlivý člověk, s mezinárodní zkušeností, známe se už řadu let. Podle mého názoru je to skvělá volba," dodala bývalá ministryně. 

Petříček vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě, získal také dva magisterské tituly ze zahraničních univerzit v Belgii a Velké Británii. Doktorát má opět z Prahy, ve výzkumu se věnoval energetické bezpečnosti Evropské unie. 

Svou kariéru v sociální demokracii začal v roce 2002, kdy se stal vedoucím ústředního sekretariátu Mladých sociálních demokratů. Později v ČSSD dostal na starosti agendu zahraniční politiky. 

Opozice kritizuje, že Petříček nemá dost politických zkušeností

Předseda ODS Petr Fiala je rád, že vláda "snad konečně" našla ministra zahraničí. Názory Petříčka ale podle něj nejsou známy. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila ČSSD ve sporu o ministerstvo zahraničí podle očekávání ustoupila premiérovi Babišovi a Zemanovi. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil nominaci Petříčka za ponížení české zahraniční politiky.

"Na jednu stranu jsem rád, že premiér Babiš a (předseda ČSSD) Jan Hamáček snad konečně nalezli nového ministra zahraničí. Na druhou stranu jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy," napsal na Twitteru Fiala.

"Žádné překvapení. Od počátku bylo zřejmé, že to bude ČSSD, kdo ve sporu o ministra zahraničí s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem ustoupí. Je to jeden z dalších políčků pro sociální demokracii, a zcela určitě ne poslední," uvedl na twitteru Pospíšil. Na tiskové konferenci doplnil, že Petříček nemá zkušenosti z exekutivy, a proto reálným ministrem zahraničí bude Babiš. ČSSD podle něj nevybrala osobnost, která by měla respekt v diplomatických kruzích.

"Případné jmenování bývalého asistenta pana Pocheho ministrem zahraniční je ostuda a znehodnocení tohoto klíčového ministerstva. Všude na světě jsou ministry zahraničních věcí buď důležití politici, nebo vynikající osobnosti. My tu uspokojujeme pouze ctižádost pražské sociální demokracie," reagoval na nominaci Petříčka Schwarzenberg. Petříček je stejně jako Poche členem pražské ČSSD.

Místopředseda STAN Vít Rakušan řekl, že s návrhem Petříčka nemá hnutí problém. Kritizoval skutečnost, že ministerstvo zahraničí dlouho nemělo plnohodnotného ministra, podle něj to Česku škodilo. "Zahraniční politika potřebuje hlavu," řekl.

Pro komunisty, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD, byla nominace Petříčka překvapením. "Pro mě osobně je nepopsanou kartou. Nevím, jaké jsou názory budoucího ministra zahraničí," řekl poslanec Leo Luzar (KSČM). Komunisté si podle něj počkají, jaké budou první Petříčkovy reálné kroky při řízení zahraniční politiky.

Podle lidovců změna nominace na ministra zahraničí nehraje roli. "Pro nás je nepřijatelná vláda, která se opírá o komunisty, taková vláda tady být nemá," řekl dnes předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Hnutí SPD vadí samotná skutečnost, že ministerstvo zahraničí vede ČSSD. "Nemají žádnou koncepci zahraniční politiky, protože dělají to, co jim řekne Evropská unie," řekl o sociální demokracii místopředseda SPD Radim Fiala.

Spor o českou diplomacii

Zeman koncem června nejmenoval do čela české diplomacie Miroslava Pocheho, i když mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Sociální demokraté až dosud na Pocheho nominaci trvali, řízením rezortu byl dočasně pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra. 

Koncem srpna sociální demokraté ohlásili, že spor o Pocheho nominaci vyřeší až po komunálních a senátních volbách, aby téma nepoškodilo kampaň strany. Prezident Zeman nechal termín jmenování nového kandidáta zcela na Hamáčkovi. Poche mezitím na ministerstvu působí jako politický tajemník. 

Video: Nerozumím tomu, co Poche na ministerstvu dělá, říká Babiš 

Buď někdo je ministr a může mít vliv na ten resort, nebo není ministr. Poche je europoslanec a jeho působení na ministerstvu nerozumím, říká Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy