reklama
 
 

Černého autobus platí Babiš. Po OH jej vystaví v Praze

25. 7. 2012 12:10
Agrofert koupil dílo zdobící český olympijský dům za devět milionů korun

Praha - Klikující autobus double-decker výtvarníka Davida Černého, který zviditelňuje český olympijský dům v Londýně, koupil miliardář s politickými ambicemi Andrej Babiš za devět milionů korun.

Má s ním i své plány. Aktuálně.cz řekl, že po skončení olympijských her hodlá autobus vystavit vedle sídla své společnosti Agrofert na pražském Chodově.

„Double-decker patří Agrofertu, zaplatili jsme za něj devět milionů korun. Po skončení her ho vystavíme vedle naší budovy, plánujeme tam postavit také veřejné hřiště," řekl Aktuálně.cz Babiš.

Dílo provokativního umělce mu prý doporučil uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář, který pečuje i o české sportovce. Kolář za Babišovy peníze nedávno vybudoval Centrum pohybové medicíny na pražském Chodově, hned naproti Agrofertu.

Do Londýna za milion

Českému olympijskému výboru, který provozuje Český dům v Londýně, Agrofert "živý" autobus pronajal. Prý asi za milion korun.

„Je potřeba pokrýt náklady na dopravu a pojištění a tak dále," uvedl k tomu Babiš.

Černý v Londýně představil svůj robotický autobus, který heká

Olympijský projekt tvůrce Entropy či miminek na žižkovském vysílači měl původně zaplatit Český olympijský výbor, nakonec byl ale pro něj příliš drahý.

„Líbilo se mi to. Aspoň má Česko nějakou reklamu, na rozdíl od té, kterou nám dělají politici. Včera jsem autobus viděl i na britské televizní stanici Sky News," neodpustil si narážku na politiku Babiš.

Potravinářský magnát loni založil politické hnutí Ano 2011, které má do budoucna ambici uspět v parlamentních volbách.

Černého mechanická díla jsou nákladná. Má se za to, že například plastiku Entropa, která po svém vystavení v bruselském sídle Evropské rady způsobila menší skandál během českého předsednictví Evropské unii, sponzoroval jiný český boháč, finančník a šéf Ostravsko-karvinských dolů Zdeněk Bakala.

Babišův Agrofert také nedávno oznámil, že bude generálním partnerem letošního turné zpěváka Karla Gotta.

autor: Tereza Šídlová | 25. 7. 2012 12:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama