Praha - Někdejší šéf maturitního centra Cermat Pavel Zelený ve čtvrtek na webu zveřejnil žebříček středních odborných škol podle výsledků loňských maturit.
Na rozdíl od žebříčku gymnázií z minulého týdne z něj lze vyčíst nejúspěšnější školy v daném oboru. Už první žebříček ale vyvolal kritiku, podobná srovnání podle odborníků o ničem nevypovídají.
Zatímco žebříček gymnázií srovnával 361 škol a například se stoprocentní úspěšností skončilo 27 škol, střední odborné školy a učiliště jsou rozděleny do 13 žebříčků podle oborů a rozdíly mezi výsledky jsou větší. Lze tak například určit nejúspěšnější zemědělskou, zdravotnickou nebo technickou školu.
"Nevím ještě, jak jsme dopadli, ale myslím, že je to (žebříček) záležitost velice ošidná, protože srovnává nesrovnatelné," reagoval na žebříčky třeba předseda Asociace středních průmyslových škol Jiří Zajíček z Masarykovy střední školy chemické v Praze. I škola s horšími výsledky prý může být velmi kvalitní, když do ní ale nastoupí méně nadané děti, ve srovnání beztak propadne.
"Kvituji, že to udělal pan Zelený, rozumí tomu určitě lépe než žebříčky, co byly dříve zveřejněné v médiích," komentoval srovnání předseda Asociace ředitelů hotelových škol Jiří Nekuda. I on ale varoval před zjednodušeným vnímáním žebříčků, výsledky je prý potřeba pečlivě prostudovat a při výběru školy se rozmýšlet i podle jiných kritérií.
"Výsledky jsou velmi orientační, jestli má někdo 95 nebo 98 procent, ten rozdíl je tam zanedbatelný, může to být jeden nemocný student," upozornil Zelený.
Podle Zeleného, který si s bývalými zaměstnanci Cermatu založil firmu MATT a HURRY na přípravu studentů k maturitě, by se ale v případě odborných škol měli žáci a rodiče dívat spíš na to, kolik studentů nebylo k maturitě na dané škole připuštěno a kolik propadlo. Například u netechnických učilišť nebo nástavbových oborů nebyla ke zkouškám připuštěna až pětina ročníku a dalších 30 procent u maturity propadlo.
Už žebříček gymnázií ale kritizovali odborníci na školství, distancoval se od něj i Cermat a ministerstvo školství. Data o loňských maturitách musí Cermat poskytovat ze zákona, například senátor Marcel Chládek (ČSSD) se ale nechal slyšet, že Zelený při sestavování žebříčku zneužil informace, k nimž měl přístup ještě coby ředitel maturitního centra.
Bič na školy
Podle Tomáše Feřteka ze spolku EDUin, který se zabývá školstvím, zase může žebříček sloužit zřizovatelům jako bič na školy. Zelený přitom upozornil, že žebříčky nevypovídají o kvalitě škol.
Zelený stál za rozjezdem státních maturit, je zodpovědný i za současnou podobu zkoušek, jejichž příprava vyšla na 1,4 miliardy korun a ročně stojí další čtvrt miliardy. Za jeho vedení se úřad zveřejnění výsledků jednotlivých škol a sestavování žebříčků bránil. Ministr školství Zeleného loni kvůli problémům se zkouškami odvolal.
Maturitní žebříčky škol chce po skončení jarních zkoušek dospělosti sestavit i Cermat.