Německý exprezident Gauck získá cenu Karla IV., uděluje ji Univerzita Karlova a Praha

ČTK ČTK
3. 1. 2019 17:53
Bývalý německý prezident Joachim Gauck letos získá mezinárodní Cenu Karla IV., kterou společně udělují Univerzita Karlova a hlavní město Praha. Stane se tak jejím sedmým nositelem od roku 1993. V tiskové zprávě to oznámila Univerzita Karlova. Gauck ocenění převezme 21. ledna v pražském Karolinu.
Joachim Gauck.
Joachim Gauck. | Foto: Reuters

Nyní osmasedmdesátiletý Gauck byl německým prezidentem v letech 2012 až 2017. Byl první hlavou státu pocházející z někdejší komunistické Německé demokratické republiky. Během svého funkčního několikrát navštívil Česko, při své první návštěvě v roce 2012 jako první německý prezident přijel do Lidic, kde položil věnec u hrobu zavražděných mužů a poklonil se památce obětí. V roce 2014 se v Praze účastnil oslav 25. výročí sametové revoluce.

Cena Karla IV. vznikla v roce 1993 jako ocenění určené osobnostem, které svým kulturním, vědeckým nebo politickým dílem dosáhly evropského či univerzálního významu a přispěly jím k pozitivnímu směřování současné civilizace. Do roku 2002 ji převzalo pět lidí. V roce 2016 byla cena u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. obnovena, získal ji tehdy lucemburský velkovévoda Jindřich.

Součástí ocenění je bronzová plaketa, diplom a peněžní částka ve výši 200 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy