Hašek kladl věnce s Nočními vlky. Akce hraničící s extremismem, reaguje brněnský primátor

Radek Bartoníček Jan Hejl Radek Bartoníček, Jan Hejl
4. 5. 2016 10:03
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) dal na svůj Facebook snímky, na kterých je k vidění s kontroverzními ruskými motorkáři ze skupiny Noční vlci. Těm například před několika dny Polsko zakázalo projet zemí kvůli bezpečnostnímu riziku. Hašek s Nočními vlky uctil památku vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobození Brna. Jeho gesto však vzbudilo množství kritických reakcí. Haška ostře zkritizoval třeba brněnský primátor Petr Vokřál. Řekl, že nebude podporovat akce hraničící s extremismem, a Noční vlky označil za nacionalisty a homofoby, kteří šíří ruskou propagandu.
Michal Hašek a členové Nočních vlků u památníku vojáků Rudé armády.
Michal Hašek a členové Nočních vlků u památníku vojáků Rudé armády. | Foto: Fb Michala Haška

Brno - Skupina ruských motorkářů Noční vlci vzbuzuje kontroverzní reakce na mnoha místech. Ještě nikdy se ale v Česku nestalo, aby se někde setkala s tak vysoce postaveným politikem, jako je Michal Hašek. Ten je hejtmanem Jihomoravského kraje za ČSSD a zároveň také předsedou Asociace krajů České republiky.

V úterý odpoledne se ale Hašek po týdenním pobytu v Číně setkal s Nočními vlky na Ústředním hřbitově v Brně, kde je mimo jiné památník vojáků Rudé armády. Právě u něho proběhl pietní akt, z něhož poté Hašek umístil fotky na Facebook. 

"Dnes večer vzdali v Brně na ústředním hřbitově hold vojákům Rudé armády padlým při osvobození Brna a jižní Moravy ruští, čeští i slovenští motorkáři," uvedl v komentáři u snímků, ve kterém si celé setkání velmi pochvaloval. "Vše proběhlo klidně, důstojně a bez jakýchkoliv problémů. Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem panem Budajevem," pokračoval Hašek s tím, že je zvědavý, co se ve středu dozví z českých médií.

Hned po zveřejnění se reakce na jeho Facebooku rozdělily do dvou skupin. Část lidí mu děkovala, další jej ostře kritizovala a poukazovala na to, že Nočním jezdcům jde o něco jiného než o uctění památky obětí války.

Homofobové, kteří rozvážejí propagandu

Haška ostře zkritizoval brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Deníku Aktuálně.cz řekl, že si sice památky padlých za druhé světové války váží, ale pozvání konzula na pietní akt odmítl. "Některé akce hraničící s extremismem já určitě podporovat nebudu," zdůraznil.

Na dotaz, zda se Michal Hašek propůjčuje extremistickým skupinám, primátor odpověděl, že je věc hejtmana, na jaké akce půjde. Vokřál ruské motorkáře označil za "gang nacionalistů a homofobů, kteří po Evropě už léta pod zástěrkou historických oslav pouze rozvážejí propagandu".

Redakce se pokoušela neúspěšně Haška kontaktovat, nakonec mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová přislíbila, že se pokusí odpovědi na zaslané otázky zprostředkovat.

"Pan hejtman se účastnil této akce na pozvání ruského konzulátu, a to mimo jiné proto, že byl týden v Číně, takže se nemohl účastnit jiných akcí. Využil tak nabídky konzulátu," uvedla mluvčí.

Později Hašek napsal na Facebook delší vysvětlení, ve kterém se ale vyhnul tomu, aby zareagoval na samotnou podstatu hnutí Noční vlci, tedy na podstatu celého problému. Místo toho se rozepsal o tom, jak nikdy nebude příznivcem falšování historie a vždy bude ctít oběti druhé světové války.

"Vážím si památky všech, kteří nám přinesli svobodu na konci 2. světové války, ať už bojovali ve válce jako vojáci sovětské, československé, rumunské, americké, britské či jiné armády, jako partyzáni či odbojáři, a zvláště těch, kteří položili za naši svobodu a vlast svůj život. Nikdy nedopustím přepisování historie a relativizaci hrdinů, kteří padli ve válce za vítězství nad nacistickým Německem," napsal mimo jiné Hašek.

Z mnoha reakcí jeho kritiků ale v naprosté většině nikdo žádnou historii nefalšuje, pouze se pozastavují nad tím, proč Hašek uctil památku s Nočními vlky, s kterými se i fotil. To ale zatím nijak nevysvětlil.

Nakonec na dotaz, proč šel ve společnosti Nočních vlků a proč se s nimi fotil, odpověděl vyhýbavě. "Někdo má fotky s českými tuneláři z 90. let či nedávné doby, já mám foto s ruskými motorkáři," napsal a svá slova doplnil usmívajícím se smajlíkem.

Ukazují vlajky států, které vznikly na svrchovaném území Ukrajiny, nesešel bych se s nimi, říká o setkání hejtmana s Nočními vlky Jan Hamáček. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 45 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy