Praha - Stát přichází o miliony korun kvůli neprůhlednému fungování Správy státních hmotných rezerv, která má schraňovat a ochraňovat strategické komodity pro případ krizových událostí.
Aktuálně.cz se podařilo zmapovat, jak se nevýhodné obchody, na nichž stát tratí desítky milionů, uskutečňují.
Příkladem je prodej sedmi tisíc tun starých zásob bavlny, který se odehrál přede dvěma lety.
Podle informací Aktuálně.cz už se do případu vložila policie. Prošetřuje podezření, že vedení úřadu tehdy prodalo soukromé firmě bavlnu za poloviční cenu, než která se nabízela na burze.
Odhadovaná ztráta pro stát: sto milionů korun.
Správu státních hmotných rezerv prověřuje civilní kontrarozvědka, Nejvyšší kontrolní úřad i poslanci kontrolního výboru Sněmovny.
Zlatý důl - bavlna
U zakázky na prodej bavlny se kromě nevýhodné ceny pro stát objevují také pochybnosti o způsobu, jakým byl kupec vybrán.
Vedení hmotných rezerv se totiž rozhodlo, že neprodá starou bavlnu na burze, ale vyhlásí soutěž o nejvhodnější nabídku.
V ní si však stanovilo specifickou podmínku, že vítěz musí během dvou týdnů složit jistinu ve výši 9,5 milionu korun.
Do soutěže se za těchto podmínek přihlásila pouze jediná firma - Fobos Invest - a vyhrála. Celkem tak získala přes sedm tisíc tun bavlny ze státních rezerv za 107,1 milionů korun.
Za kilo bavlny zaplatila v přepočtu 15 korun. Pokud firma tuto bavlnu prodala dál, mohla na obchodu vydělat značnou sumu.
Trestní oznámení
Podle nevládní organizace Transparency International, která se případem zabývala a podala trestní oznámení, byla cena za bavlnu v dané době na burze dvojnásobně vyšší.
Pokud by tedy správa hmotných rezerv neprodala bavlnu přímo soukromé firmě, mohl stát získat o desítky milionů korun víc.
"Vznikl nepoměrný rozdíl mezi cenou nabízenou vybraným zájemcem a cenou, za kterou by bylo možné bavlnu prodat," uvádí TI v trestním oznámení z roku 2008.
Podle této protikorupční organizace se vzhledem k okolnostem prodeje nabízí také podezření, že celá zakázka byla šita na míru právě dané firmě.
"Vzhledem ke všem okolnostem prodeje není možné vyloučit úmysl, kdy ke prospěchu vybraného zájemce byly záměrně vytvořeny takové podmínky prodeje, které by vyloučily jiné zájemce," uvádí Transparency Interntaional.
Co kryje mlčení
Vedení Správy státních hmotných rezerv tento případ odmítlo komentovat. V emailové reakci pouze odkázalo na příslušný zákon.
"Prodej bavlny byl proveden v souladu se zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku státu, ve znění pozdějších předpisů," uvádí se v dopise SSHR. "Jednalo se o odprodej dlouhodobě skladovaného materiálu. Prodej byl proveden formou veřejné obchodní soutěže."
Ředitel hmotných rezerv Petr Holoubek, jenž byl podepsán pod nabídkou prodeje i pod kontroverzní smlouvu s firmou Fobos Invest, se odmítl vyjádřit a odkázal na tiskovou mluvčí úřadu.
"Vzhledem k tomu, že prodej bavlny firmě Fobos Invest, a. s., je i nadále v šetření Policie ČR, resp. Správa nebyla dosud o ukončení šetření informována, nebudeme se k uvedenému prodeji vyjadřovat," vzkázala posléze mluvčí.