Bude horko. Česku se o víkendu splní Cimrmanův sen

Dagmar Honsová, Meteopress
26. 4. 2012 10:30
Loňský červenec přinesl jen pět teplejších dnů, než budou ty víkendové
I když někteří budí dojem, jako by pláž vůbec neopouštěli.
I když někteří budí dojem, jako by pláž vůbec neopouštěli. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Česká republika - Ještě jsme si pořádně neužili jaro a už se zdá, že se nezadržitelně blíží léto.

Od čtvrtka totiž začíná do Česka proudit teplý vzduch od jihu, který přinese výrazně nadprůměrné teploty. Ty se budou o víkendu zastavovat těsně pod hranicí tropických 30 °C.

Česko tak může mít aspoň na pár dní pocit, že má moře. Bude tady teplejí než na mnohých místech u Středozemního moře.

Od pátku očekáváme četné teplotní rekordy, ty z pražského Klementina jsou pro konec dubna až z roku 1800, kdy teplota dosáhla 28,6 °C.

Loňský červenec přinesl jen pět teplejších dnů, než čekáme nyní o víkendu.

Od čtvrtka do soboty bude na obloze převládat slunečná, jasná nebo polojasná obloha, ojedinělé bouřky nebo přeháňky přinese v odpoledních hodinách až neděle.

Ranní teploty porostou z pátečních 7 až 3 °C po víkendových 13 až 9 °C. Čtvrteční odpolední teploty budou kulminovat na 20 až 24 °C, v pátek to bude 23 až 27 °C a o víkendu očekáváme teploty v maximech mezi 24 až 29 °C.

Teploty konce dubna budou lákat k vodě. Na koupání to ale zatím nebude. Její teplota se v řekách a vodních nádržích pohybuje nejčastěji mezi 8 až 11 °C.

Takto se vyvíjely dubnové teploty. Červená přímka označuje maximální teploty, modrá minimální. Světlejší odstíny pak vždy ukzují očekávaná víkendová čísla.
Takto se vyvíjely dubnové teploty. Červená přímka označuje maximální teploty, modrá minimální. Světlejší odstíny pak vždy ukzují očekávaná víkendová čísla. | Foto: Dagmar Honsová, Meteopress

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy