Závěr dubna bude vypadat jako pravé léto. 27 stupňů

Dagmar Honsová, Meteopress
22. 4. 2012 12:45
Konec měsíce může přinést teplotní rekordy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Zatímco první polovina nového pracovního týdne bude ještě ve znamení proměnlivé oblačnosti s občasnými srážkami a ojedinělými bouřkami, od čtvrtka bude převážně slunečno a teploty porostou vysoko přes 20 °C.

Závěr dubna přinese v odpoledních maximech až 27 °C a zřejmě i místy více než 100 let staré teplotní rekordy.

V pondělí bude polojasno až oblačno, místy s přeháňkami. Nejvyšší teploty vystoupí na 12 až 16 °C. Zpočátku úterního dne bude ještě oblačno až polojasno, postupně od západu bude docházet k přibývání oblačnosti na zataženo a místy se budou vyskytovat dešťové přeháňky nebo déšť, ojediněle bouřky.

Noční teploty klesnou na 6 až 2 °C. Denní teploty vystoupí na 12 až 16 °C, na východě území k 18 °C. Ve středu bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Noční teploty se zastaví mezi 6 až 2 °C, odpolední na 14 až 18 °C.

Ve čtvrtek a v pátek bude polojasno nebo jasno, po ránu 8 až 3 °C a v odpoledních maximech naměříme ve čtvrtek 18 až 22 °C, v pátek 19 až 23 °C.

Poslední dubnový víkend přinese další oteplování - při jasné obloze naměříme po ránu 13 až 8 °C, v odpoledních maximech 22 až 27 °C.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy