Brno chce Kaplického. Velkého, zeleného, neuvěřitelného

Lenka Smyčková, spolupracovnice Aktuálně.cz
18. 2. 2008 17:55
Brno chce dominantu od kontroverzního architekta
Architekt Jan Kaplický na své přednášce v Senátu ČR.
Architekt Jan Kaplický na své přednášce v Senátu ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Jan Kaplický v roli externího brněnského architekta. Taková je představa primátora jihomoravské metropole Romana Onderky.

Narozdíl od pražských politiků Onderkovi Kaplického výstřednost nevadí. Už dříve prohlásil, že Brno by klidně poskytlo útočiště Národní knihovně - chobotnici.

Dnes primátor architekta přivítal ve své pracovně. "Chceme, aby se Brno stalo ne českou, ale světovou metropolí architektury. V tom můžou pomoci Kaplického znalosti," osvětlil Onderka důvod architektovy návštěvy Brna.

V souvislostech

Spor o knihovnu
Foto: Aktuálně.cz

Projděte si SPECIÁL
Vše o Kaplického projektu: Vyroste v Praze funny knihovna?

Kaplického zájem brněnského magistrátu potěšil. Výsledkem schůzky by prý mohlo být nejen několik zajímavých projektů, ale také to, že "by se jedna nebo dvě osoby v Praze mohly zastydět".

"V Praze se stávám politikem. Tady jsem se po dlouhé době cítil jako architekt," pochvaloval si Kaplický.

V Brně prý bude stát něco velkého zeleného

Brno nemá obsazen post městského architekta. Pokud by jej chtěl dělat Kaplický, primátor by to prý oslavil panákem. Jenže o něčem takovém zatím Kaplický neuvažuje.

S Onderkou se zatím domluvil jen na jakési "externí poradenské činnosti na úzké úrovni". Zároveň ale oba připustili, že už tento rok by se mohli dohodnout na konkrétním návrhu, který by Kaplický pro Brno vypracoval.

Brněnskému primátorovi by nevadila ani sporná chobotnice
Brněnskému primátorovi by nevadila ani sporná chobotnice | Foto: Future Systems

"Může se stát, že v Brně bude něco velkého zeleného a neuvěřitelného. Kde, zatím nevím," tajnůstkaří Kaplický.

Primátor Onderka potvrdil, že se mu líbí Kaplického návrhy ekologických staveb. Brněnská radnice má v plánu vybudovat v jižní části Brna "nové město". Jeho dominantou by mohlo být právě něco z Kaplického dílny.

"Je jedno, jestli to bude lavička v parku nebo třicetipatrová budova. Musí to něco znamenat a hlavně vydržet," uvedl Kaplický, který chce v Brně navázat na architektonické klenoty meziválečného období. Vila Tugendhat je prý měřítko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy