Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) neshledalo v rámci dohledové prověrky v kauze opencard pochybení podřízených žalobců z pražského městského státního zastupitelství (MSZ). Prohlásila to šéfka vrchních žalobců Lenka Bradáčová.
Advokátka Hana Marvanová se na ní spolu Nadačním fondem proti korupci obrátili proto, že policie kvůli projektu elektronické karty pro Pražany stíhá jen úředníky, a nikoli jejich nadřízené či další lidi ze soukromých firem, u nichž také panuje podezření z trestné činnosti.
MSZ v říjnu obžalovalo pět úředníků pražského magistrátu kvůli tomu, že prý zvýhodnili společnost Haguess při zadávání veřejných zakázek týkajících se projektu opencard. Jedna ze zakázek byla podle žalobců předražená o více než 67 milionů korun. Zbylé dvě získala stejná firma údajně v rozporu se zákonem. Hlavní líčení však zatím nařízeno nebylo.
Podle Bradáčové ale dohledový státní zástupce neobjevil v dosavadním postupu MSZ chyby. "Dohled byl zaměřen na to, zda byla kauza řešena v celém rozsahu a zda neměla být dozorována vrchním státním zastupitelstvím," uvedla šéfka VSZ. Jedním dechem však dodala, že policie případ stále prověřuje. Počet obviněných by se tak mohl v budoucnu ještě rozšířit.
Obžaloba se týká pracovníků magistrátu z pozic ředitele odboru, vedoucího oddělení a z hodnotící komise. Podle dřívějších informací by měl před soudem stanout bývalý šéf odboru informatiky Ivan Seyček, který smlouvu podepsal. Spolu s ním údajně také vedoucí projektu Jiří Chytil, Ladislav Kendík, Miroslav Čadský a další pracovník odboru informatiky.
Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele. Kritizovaný projekt stál asi 1,25 miliardy korun.