Bouřky rozvodnily některé toky. Brzy ráno platil povodňový stupeň asi na desítce míst

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2022 8:21
Po nočním intenzivním dešti a bouřkách byl povodňový stupeň k dnešním 07:00 zhruba na desítce míst v jižních a středních Čechách. Nejvážnější situace trvala na Blanici v Podedvorech na Prachaticku a Bavorově na Strakonicku, kde byl třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na Prachaticku za uplynulých 24 hodin až 80 milimetrů srážek.
Potok Botič - ilustrační snímek.
Potok Botič - ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Polečnice v Českém Krumlově, která se v noci vylila, klesla ráno na druhý povodňový stupeň. Stejně tak Zlatý potok v Hracholuskách a Botič v Průhonicích u Prahy. Kolem 7:00 platil druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, také na Blanici v Blanickém mlýnu, na Bezdrevském potoce v Netolicích a na Botiči v Jesenici-Kocandě u Prahy. Situace se pomalu uklidňuje, hladiny už většinou klesají, výstraha meteorologů před povodněmi platí do dnešního poledne.

"V širokém pásmu od jižních Čech a Vysočiny po severní Čechy a severozápad Moravy napršelo za uplynulých 24 hodin 20 až 50 mm (v maximech na Prachaticku až 80 mm)," uvedl v zaslané zprávě ČHMÚ. Večerní a noční srážky podle něj zvedaly hladiny řek zejména v povodích, která už byla silně nasycená srážkami v předchozích dnech. Šlo o Prachaticko, Českokrumlovsko, Prahu a okolí.

Ve středu večer v jižních Čechách na třetí povodňový stupeň vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy. Meteorologové uvedli, že na Botiči v profilu Jesenice-Kocanda a na Zlatém potoce v profilu Hracholusky překročil průtok hranici padesátileté vody. V noci dosáhl stupně ohrožení také Pitkovický potok v Kuří u Říčan.

Dnes meteorologové očekávají polojasno až oblačno, přeháňky nebo bouřky jen ojediněle. Nejvyšší teploty v Čechách se budou pohybovat mezi 26 až 30 stupni Celsia, na Moravě a ve Slezsku mezi 31 až 35 stupni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy