Čechy znovu zasáhly silné bouřky. Hasiči měli stovky zásahů, evakuovali dětské tábory

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2021 7:57
Kvůli bouřkám měli v úterý večer hasiči přes čtyři stovky výjezdů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a čerpali vodu, informovali o tom na Twitteru. Bouřky se přehnaly přes západní část Česka. Nejprve udeřily v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji, poté se přesunuly přes Středočeský kraj a Prahu do Libereckého kraje.
Česko zasáhly další silné bouřky. D1 u Prahy byla pod vodou. | Video: Aktuálně.cz

Do 22:00 hasiči v Česku zasahovali kvůli bouřce u 416 technických pomocí. Přes 200 výjezdů měli hasiči v Ústeckém kraji. V Karlovarském kraji byly podle policie na některých místech zaplavené silnice a popadané stromy. Z preventivních důvodů hasiči evakuovali děti z jednoho dětského tábora u Aše na Chebsku.

Z tábora v obci Kytlice pak převezli dalších 66 lidí, ještě v noci se ale vrátili zpět. Starostka obce Monika Hladíková ČTK řekla, že kromě evakuace žádné mimořádné události hlášeny nejsou. "Byla to velmi silná bouřka jako jinde, ale žádné škody nemáme," uvedla.

Bouřky zasáhly téměř celý Karlovarský kraj, situace byla nejhorší asi v okolí Horního Slavkova a Lokte na Sokolovsku. Na Ašsku odčerpávali vodu ze sklepů. V terénu v Ústeckém kraji zůstává v souvislosti s odstraňováním následků bouřky už nyní jen několik hasičů, potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus.

Bouřka se přehnala přes sever Čech v noci na středu. První zásahy měli hasiči na Chomutovsku kolem 20:00. Přívalový déšť pak postupoval přes Ústí nad Labem, Děčínsko a Litoměřicko dál na východ. Počasí v noci přerušilo provoz na 25 železničních tratích, a kolem 9000 odběratelů elektřiny od distribuční firmy ČEZ je stále bez proudu. 

Nejvíce práce měli hasiči zhruba do dvou hodin ráno. Vyjížděli hlavně ke spadlým stromům a větvím a čerpali vodu z domovních prostor. V Žatci hasiči pomáhali osobě z auta uvězněného ve vodě. V Postoloprtech ze stodoly vyprošťovali exotická zvířata.

Intenzivní déšť zvedl hladinu toků v regionu, zatím ale nikde nejsou hlášeny povodňové stupně. Meteorologové uvedli, že v součtu za dvanáct hodin do středeční čtvrté hodiny ráno napršelo nejvíce v celé zemi na jihozápadě Ústeckého kraje, a to na stanicích Hřivice (75 litrů na metr čtvereční), Měděnec (59,5 litru na mětr čtvereční) a Žatec (58 litrů na metr čtvereční).

Rovněž v Libereckém kraji hasiči nejčastěji zasahovali u popadaných stromů na silnicích. "Zasažené bylo hlavně Českolipsko," řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda. 

Také středočeským hasičům přibylo kvůli úterní večerní bouřce práce, měli celkem 259 výjezdů, ve většině případů pomáhali s odstraněním popadaných stromů, řekla mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Kvůli větvím spadlým do trakčního vedení nejezdily v úterý večer déle než hodinu vlaky mezi Berounem a Karlštejnem, ve středu ráno pak nabíraly zpoždění spoje mezi Mladou Boleslaví a Jedlovou.

Nejvyšší počet zásahů zaznamenali hasiči v okrese Praha-východ, dále na Mladoboleslavsku, Kladensku a Benešovsku. "Úplně nejhorší byla situace od 21:00 do 22:00, kdy za jednu hodinu operační středisko nabralo 111 událostí," uvedla Fliegerová. Kolem půlnoci se situace zklidnila a pak přibývalo už méně výjezdů.

Bouřka zkomplikovala také dopravu v Praze a přilehlém Středočeském kraji. Podle Pražské integrované dopravy kromě přerušeného provozu vlaků se s problémy potýkala i autobusová přeprava. Kvůli spadlým stromům ve Strašíně u Říčan nejezdila linka 428, v obci Mšec na Rakovnicku pak uvízl autobus linky 580. Zatopený byl také podjezd v Praze na Černém Mostě, kvůli čemuž se zpožďovaly autobusy na příjezdu a posléze i na odjezdu.

Pro české kraje a Vysočinu platí do středy výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silnými bouřkami a povodňová pohotovost. Stále se tak mohou vyskytnout silné bouřky s vydatným deštěm. "Aktuálně se další srážkové pásmo pohybuje opět od jihu k severu a výraznější srážkové úhrny jsou zaznamenávány ve východní polovině území," uvedl ve středu ráno ČHMÚ. Večer by ale opět mohly do Česka dorazit bouřky s intenzivnějšími srážkami, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji

 

Právě se děje

před 45 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy