"Bolest, utrpení, lunapark." Ekologové kritizují rozhlednu na Králickém Sněžníku

Nová rozhledna se na polské straně vrcholu otevřela 29. září loňského roku.
Králický Sněžník (1423 metrů nad mořem) leží na česko-polské hranici a je nejvyšším vrcholem Pardubického kraje.
Jedná se o národní přírodní rezervaci s vzácnými druhy rostlin, hub či s vrchovištním rašeliništěm a fragmenty původních lesů.
Mezi lety 1973 a 2021 byl vrchol holý, pak se však začala stavět rozhledna. O její výstavbu se vedly spory a nakonec ji realizovala polská strana.
Proti výstavbě rozhledny protestovali i občané.
Foto: ČTK
ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
24. 9. 2023 9:54
Ochránci přírody si zoufají nad stavem vrcholu Králického Sněžníku, kde byla na polské straně vloni v září otevřena nová rozhledna. Dva roky předtím upozorňovali na riziko, že projekt zničí evropsky cennou lokalitu, a na porušování podmínek ochrany přírody při výstavbě vyhlídkové věže. Jejich obavy se naplnily, na vrchol míří davy turistů a unikátní přírodní rezervace je nenávratně poškozená.

"Já už tam osobně nikdy nepůjdu. Je obrovské utrpení a bolest vidět to, co se tam odehrálo. Je z toho jen lunapark a obrovská ostuda přístupu státu k ochraně přírody ve 21. století. Je to pohrdání všemi předpisy a pravidly na ochranu přírody, je to ukázka perverzních dotací, kdy se z veřejných prostředků vydávají obrovské peníze na devastaci posledního ostrůvku vzácné přírody," uvedl pro ČTK předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Česko-polský projekt spočíval v obnovení vyhlídkové věže z 19. století, která byla v roce 1973 stržena, a od té doby až do roku 2021 byl vrchol holý. I tak z něj však byl krásný výhled. Nová rozhledna má konstrukci tvořenou do 13 metrů železem a betonem s kamenným obložením, vršek je z velké části prosklený. Vysoká je 33 metrů.

Část peněz poskytlo i české ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů. Ekologové v roce 2021 v otevřeném dopise vyzvali tehdejší ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), aby se její úřad postavil proti ničení přírody, zastavil poskytování dotací, reagoval na opakované a hrubé porušování podmínek a požadoval po polských kontrolních orgánech prošetření situace. Ministerstvo životního prostředí také požádalo Evropskou komisi, aby výstavbu rozhledny přezkoumala. Přesto se rozhledna, podle ochránců přírody zbytečná, dostavěla.

Kromě polských turistů je vrchol Králického Sněžníku častým cílem i českých návštěvníků. Rekreační areál v Dolní Moravě na Orlickoústecku, do jejíhož katastru hora spadá, se v posledních 15 letech prudce rozrostl. Hlavními a celoročními atrakcemi jsou rozhledna Stezka v oblacích a nejdelší visutý most pro pěší na světě Sky Bridge, po němž vloni za necelý první rok provozu přešlo asi 290 000 lidí.

Přepísklo se to 

Radnice v Dolní Moravě není z nárůstu cestovního ruchu nadšená. "Přepísklo se to. Jedni chtějí tichou přírodu, mladší se touží bavit. Čeho je moc, toho je příliš. A do toho ta kola, to je za trest," řekl ČTK starosta Dolní Moravy Ladislav Janočko. Jak uvedl už dříve, o svátcích v Polsku nebo ve vrcholné sezoně bývá obec přeplněná auty, která někdy nemají kde zaparkovat. Jednodenní návštěvníci také nepřinesou žádnou tržbu obchodníkům a resort už podle něj nezaměstnává ani větší počet obyvatel vesnice, většina pracovníků dojíždí nebo jde o brigádníky.

Králický Sněžník (1423 metrů nad mořem) je nejvyšším vrcholem stejnojmenného pohoří a zároveň nejvyšším bodem Pardubického kraje. Stavba nové věže se stala předmětem několikaletého česko-polského sporu. České ekologické organizace dlouhodobě upozorňovaly na porušování podmínek ochrany přírody při výstavbě rozhledny. Investor a dodavatel podle nich ignorovali pravidla výjimek, po nelegální cestě jezdila na vrchol a zpět technika, což dokládaly fotografiemi a videozáběry. Výhrady se projednávaly i na mezistátní úrovni, v roce 2021 si ekologové vymohli zřízení česko-polské pracovní komise. Nakonec ale na další kritiku výstavby rezignovali.

 

Právě se děje

Další zprávy