Bojujte proti lžím o Česku, které se šíří v cizině, žádá Babiš české diplomaty

Ondřej Houska Ondřej Houska
26. 8. 2019 10:48
Premiér Andrej Babiš vyzval české velvyslance, aby ve světě bojovali proti lžím, které se podle něj šíří o Česku. V projevu před velvyslanci si stěžoval, že v zahraničních médiích často čte, že v Česku někdo porušil ústavu nebo že je zde ohrožena parlamentní demokracie. Povinností každého českého velvyslance by podle něj mělo být šířit o Česku pozitivní náladu jako o zemi, které se daří skvěle. "Říkejte o našich úspěších, protože je máme. Mluvme takhle o naší zemi, to je ta pravda," vyzval premiér.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Zahraniční média v minulých týdnech psala o sporu o obsazení postu ministra kultury. Prezident Miloš Zeman jím odmítl jmenovat kandidáta vládní ČSSD Michala Šmardu. V cizině si všímali taky statisícových demonstrací, které se sešly proti Babišovi a jeho ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

"Ani na vteřinu nikdo neporušil ústavu," zastal se Babiš prezidenta Zemana. Podle řady ústavních právníků přitom Zeman měl Šmardu bezodkladně ministrem kultury jmenovat. Spor se nakonec vyřešil tím, že se Šmarda nominace vzdal. Novým ministrem kultury za ČSSD se zítra stane Lubomír Zaorálek.

Babiš chce, aby čeští velvyslanci byli co nejvíc v kontaktu s médii v zemi, v níž působí, a tamním novinářům vysvětlovali, že Česko je úspěšná země, ve které  rozhodně není v ohrožení parlamentní demokracie nebo dodržování ústavy.

Premiér taky zdůraznil, že pro Česko je naprosto klíčové členství v Evropské unii. Označil ho za "životně důležité". Podle něj je to potřeba občanům více vysvětlovat a opakovat, že členství v EU má více výhod než nevýhod.

Česko je podle Babiše za jeho vlády v rámci unie velmi aktivní. "My jsme proevropští, bojujeme za Evropu," řekl premiér. Chce, aby se unie soustředila na témata, jako je prosazování volného obchodu nebo prohlubování jednotného evropského trhu.

Pro Česko je v rámci unie podle Babiše zásadní spojenectví v rámci visegrádské čtyřky. "V4 je mocný partner, který ovlivňuje EU," řekl premiér velvyslancům. Připomněl, že se Slovenskem, Polskem a Maďarskem měl stejný pohled na odmítání povinných kvót na přijímání uprchlíků nebo na obsazení klíčových evropských funkcí. Země V4 na post předsedkyně Evropské komise podpořily německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Funkce by se měla ujmout 1. listopadu.

Video: Zeman porušuje ústavu a jedná účelově. Nemůže si vynucovat složení vlády, říká Antoš

Je to extrémně silný případ, Zeman odmítá splnit svoji ústavní povinnost, je to poprvé, kdy situace došla tak daleko, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy