Bojujte proti lžím o Česku, které se šíří v cizině, žádá Babiš české diplomaty

Ondřej Houska Ondřej Houska
26. 8. 2019 10:48
Premiér Andrej Babiš vyzval české velvyslance, aby ve světě bojovali proti lžím, které se podle něj šíří o Česku. V projevu před velvyslanci si stěžoval, že v zahraničních médiích často čte, že v Česku někdo porušil ústavu nebo že je zde ohrožena parlamentní demokracie. Povinností každého českého velvyslance by podle něj mělo být šířit o Česku pozitivní náladu jako o zemi, které se daří skvěle. "Říkejte o našich úspěších, protože je máme. Mluvme takhle o naší zemi, to je ta pravda," vyzval premiér.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Zahraniční média v minulých týdnech psala o sporu o obsazení postu ministra kultury. Prezident Miloš Zeman jím odmítl jmenovat kandidáta vládní ČSSD Michala Šmardu. V cizině si všímali taky statisícových demonstrací, které se sešly proti Babišovi a jeho ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

"Ani na vteřinu nikdo neporušil ústavu," zastal se Babiš prezidenta Zemana. Podle řady ústavních právníků přitom Zeman měl Šmardu bezodkladně ministrem kultury jmenovat. Spor se nakonec vyřešil tím, že se Šmarda nominace vzdal. Novým ministrem kultury za ČSSD se zítra stane Lubomír Zaorálek.

Babiš chce, aby čeští velvyslanci byli co nejvíc v kontaktu s médii v zemi, v níž působí, a tamním novinářům vysvětlovali, že Česko je úspěšná země, ve které  rozhodně není v ohrožení parlamentní demokracie nebo dodržování ústavy.

Premiér taky zdůraznil, že pro Česko je naprosto klíčové členství v Evropské unii. Označil ho za "životně důležité". Podle něj je to potřeba občanům více vysvětlovat a opakovat, že členství v EU má více výhod než nevýhod.

Česko je podle Babiše za jeho vlády v rámci unie velmi aktivní. "My jsme proevropští, bojujeme za Evropu," řekl premiér. Chce, aby se unie soustředila na témata, jako je prosazování volného obchodu nebo prohlubování jednotného evropského trhu.

Pro Česko je v rámci unie podle Babiše zásadní spojenectví v rámci visegrádské čtyřky. "V4 je mocný partner, který ovlivňuje EU," řekl premiér velvyslancům. Připomněl, že se Slovenskem, Polskem a Maďarskem měl stejný pohled na odmítání povinných kvót na přijímání uprchlíků nebo na obsazení klíčových evropských funkcí. Země V4 na post předsedkyně Evropské komise podpořily německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Funkce by se měla ujmout 1. listopadu.

Video: Zeman porušuje ústavu a jedná účelově. Nemůže si vynucovat složení vlády, říká Antoš

Je to extrémně silný případ, Zeman odmítá splnit svoji ústavní povinnost, je to poprvé, kdy situace došla tak daleko, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy