Bojujte proti lžím o Česku, které se šíří v cizině, žádá Babiš české diplomaty

Ondřej Houska Ondřej Houska
26. 8. 2019 10:48
Premiér Andrej Babiš vyzval české velvyslance, aby ve světě bojovali proti lžím, které se podle něj šíří o Česku. V projevu před velvyslanci si stěžoval, že v zahraničních médiích často čte, že v Česku někdo porušil ústavu nebo že je zde ohrožena parlamentní demokracie. Povinností každého českého velvyslance by podle něj mělo být šířit o Česku pozitivní náladu jako o zemi, které se daří skvěle. "Říkejte o našich úspěších, protože je máme. Mluvme takhle o naší zemi, to je ta pravda," vyzval premiér.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Zahraniční média v minulých týdnech psala o sporu o obsazení postu ministra kultury. Prezident Miloš Zeman jím odmítl jmenovat kandidáta vládní ČSSD Michala Šmardu. V cizině si všímali taky statisícových demonstrací, které se sešly proti Babišovi a jeho ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

"Ani na vteřinu nikdo neporušil ústavu," zastal se Babiš prezidenta Zemana. Podle řady ústavních právníků přitom Zeman měl Šmardu bezodkladně ministrem kultury jmenovat. Spor se nakonec vyřešil tím, že se Šmarda nominace vzdal. Novým ministrem kultury za ČSSD se zítra stane Lubomír Zaorálek.

Babiš chce, aby čeští velvyslanci byli co nejvíc v kontaktu s médii v zemi, v níž působí, a tamním novinářům vysvětlovali, že Česko je úspěšná země, ve které  rozhodně není v ohrožení parlamentní demokracie nebo dodržování ústavy.

Premiér taky zdůraznil, že pro Česko je naprosto klíčové členství v Evropské unii. Označil ho za "životně důležité". Podle něj je to potřeba občanům více vysvětlovat a opakovat, že členství v EU má více výhod než nevýhod.

Česko je podle Babiše za jeho vlády v rámci unie velmi aktivní. "My jsme proevropští, bojujeme za Evropu," řekl premiér. Chce, aby se unie soustředila na témata, jako je prosazování volného obchodu nebo prohlubování jednotného evropského trhu.

Pro Česko je v rámci unie podle Babiše zásadní spojenectví v rámci visegrádské čtyřky. "V4 je mocný partner, který ovlivňuje EU," řekl premiér velvyslancům. Připomněl, že se Slovenskem, Polskem a Maďarskem měl stejný pohled na odmítání povinných kvót na přijímání uprchlíků nebo na obsazení klíčových evropských funkcí. Země V4 na post předsedkyně Evropské komise podpořily německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Funkce by se měla ujmout 1. listopadu.

Video: Zeman porušuje ústavu a jedná účelově. Nemůže si vynucovat složení vlády, říká Antoš

Je to extrémně silný případ, Zeman odmítá splnit svoji ústavní povinnost, je to poprvé, kdy situace došla tak daleko, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy