Boj o dostavbu Temelína začal. Přihlásili se 3 zájemci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 7. 2012 12:40
Vyhlášený tendr je podle ČEZ největší v historii společnosti i České republiky
Dostavba Temelína bude stát stovky miliard korun.
Dostavba Temelína bude stát stovky miliard korun. | Foto: Jan Langer

Praha - O dostavbu Jaderné elektrárny Temelín usilují tři zájemci. Vyhlášený tendr je podle energetické společnosti ČEZ největší, jaký skupina i celá Česká republika dosud zažily.

"Dostavba Jaderné elektrárny Temelín je klíčovým pilířem strategie ČEZ, proto jsme rádi, že máme tři nabídky od nejvýznamnějších světových dodavatelů jaderných technologií," uvedl generální ředitel ČEZ a předseda představenstva Daniel Beneš.

Nabídky k pondělnímu datu, kterým vypršel termín pro jejich předání, odevzdaly francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse Electric Company, LLC a Westinghouse Electric ČR a česko-ruské konsorcium společností Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Dostavba za stovky miliard korun

Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Veřejnou zakázku ČEZ vyhlásil v srpnu roku 2009, do jara následujícího roku se kvalifikovali zájemci, s nimiž pak až do října loňského roku společnost vedla jednání, sdělila mluvčí ČEZ Barbora Pulpánová v tiskové zprávě.

"Zadávací dokumentace specifikuje požadavky zadavatele na předmět veřejné zakázky, tedy na dodávku dvou kompletních bloků jaderné elektrárny na klíč, včetně palivových souborů na devět let provozu. Obsahuje rovněž podrobné obchodní a technické podmínky, stejně jako způsob hodnocení nabídek," sdělila Pulpánová.

Beneš upozornil, že projekty musí být v souladu se zákony České republiky i Evropské unie. Splňovat musí také nároky Asociace západoevropských jaderných dozorů a Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

"Projekty musejí mít také licenci v zemích svého původu nebo v některé ze zemí EU. Splnění tohoto souhrnu požadavků vytváří předpoklad pro získání všech potřebných licencí v ČR," doplnil Beneš.

Dvěstěpadesátikilogramová nabídka

Podle Pulpánové měli zájemci na vypracování nabídek v souladu se zadávacími dokumenty osm měsíců. V úterý budou za účasti všech tří zájemců otevřeny. Poté je ČEZ začne hodnotit a posuzovat, případně projednávat jejich možná vylepšení. Konečnou smlouvu by pak měl ČEZ podepsat na konci roku 2013.

Nabídky jednotlivých firem čítají tisíce stran. Například ta od Westinghousu má 12 tisíc stran, které do centrály provozovatele Temelína ČEZ dorazily ve 14 krabicích o celkové váze 250 kilogramů. Nabídka česko-ruského konsorcia čítá 80 tisíc stran, největší je část o technologii elektrárny, významná je pak také obchodní část a nabídka jaderného paliva.

Areva uvedla, že její nabídka zahrnuje návrh, inženýrské práce, výrobu a nákup strojních zařízení až po uvedení obou bloků do provozu. Firma nabízí reaktory EPR, které staví ve Francii, Finsku nebo Číně. Ředitel firmy pro ČR Thomas Epron uvedl, že během výstavby bloků v Temelíně očekává vznik více než 10 tisíc pracovních míst.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy