Stát dostane 17 miliard korun na dividendách ČEZ

ČTK ČTK
26. 6. 2012 15:00
Martin Roman i přes protesty iniciativ zůstává v čele obměněné dozorčí rady
Foto: Reuters

Praha - Energetická společnost ČEZ vyplatí z loňského zisku dividendu 45 korun na akcii. Je to o pět korun méně než loni.

Rozhodla o tom úterní valná hromada společnosti. Majoritní vlastník, kterým je stát, tak obdrží zhruba 16,9 miliardy korun, loni získal o dvě miliardy více. Celkem ČEZ na dividendách vyplatí 24,2 miliardy korun. Firmě loni klesl čistý zisk o 13 procent na necelých 41 miliard korun.

Valná hromada také potvrdila v čele dozorčí rady Martina Romana, jehož odvolání žádaly protikorupční iniciativy.

Dividenda tvoří asi 59 procent z konsolidovaného zisku po zdanění. Je tak v souladu s dividendovou politikou ČEZ, podle které je výplatní poměr dividend 50 až 60 procent čistého konsolidovaného zisku.

Management si rozdělí 25,5 milionu

Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 2. červenec. Valná hromada dnes zároveň schválila účetní závěrku ČEZ za rok 2011. Tantiémy členů představenstva a dozorčí rady činí 25,5 milionu korun.

Loňský zisk ČEZ klesl meziročně o 13 procent na 40,8 miliardy korun. Loni bylo kvůli vyššímu zisku v roce 2010 vyplaceno na dividendách zhruba 27 miliard korun. Dividenda na jednu akcii činila loni 50 Kč. Letos čeká ČEZ čistý zisk 41 miliard korun.

Novými členy dozorčí rady společnosti ČEZ se dnes stali Jiří Volf, Robert Vacek a Milan Bajgar. Rozhodla o tom valná hromada firmy. Noví členové v dozorčí radě nahradí Liběnu Dobrovolnou a Jána Dzvoníka, kteří byli po roce ve funkcích odvoláni.

Martin Roman zůstává v čele dozorčí rady

Dozorčí rada ČEZ má 11 členů, jejím předsedou je Martin Roman. Valná hromada nevyhověla požadavku Ekologického právního servisu (EPS), aby byl Roman ze své funkce odvolán. Roman loni odešel z postu generálního ředitele ČEZ kvůli podezřelým zakázkám pro plzeňskou Škodu, kde dříve působil ve vedení.

Volf je poradcem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a dříve pracoval jako náměstek ministra financí. Vacek pracuje na úřadu vlády jako šéf sekce koordinace boje s korupcí. Bajgar je lékař a ředitel rehabilitačního centra v Čeladné.

Řadoví členové dozorčí rady ČEZ pobírají odměnu kolem 50.000 korun měsíčně. Předseda pobírá asi 100.000 Kč. Zástupci státní správy funkci vykonávají zadarmo.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy