Stát daroval ČEZ emisní povolenky za 2,5 miliardy

Jakub Novák
26. 6. 2012 20:00
V Česku díky povolenkám zdarma program snižování emisí výrazně kulhá
Foto: Archiv

Praha - Emisní povolenky, vlajková loď evropské klimatické politiky, se v českých podmínkách proměnily v miliardový byznys.

Energetický gigant ČEZ si díky nim mohl za léta 2008 až 2011 přijít na více jak dvě a půl miliardy korun.

Vyplývá to z žebříčku sestaveného Centrem pro dopravu a energetiku a britskou organizací Sandbag.

Evropský systém obchodování s emisními povolenkami měl ve svém důsledku snížit emise a vytvořit pobídky k investicím do jejich snižování.

Podle plánů Evropské unie mělo dojít k radikálnímu snížení emisí skleníkových plynů tak, že průmyslové podniky budou povinny kupovat povolenky na vypouštění oxidu uhličitého.

Průmyslová lobby a pomalejší hospodářský růst byly ale důvodem toho, že některé země skončily s množstvím emisních povolenek, kterými "obdarovaly" některé z nejvýznamnějších znečišťovatelů.

V Česku byla situace po řadu let taková, že množství vydaných povolenek přesahovalo objem vyprodukovaných emisí, přičemž podle zprávy společnosti Sandbag představovala recese pouze jednu z dílčích příčin tohoto stavu.

Drtivá většina - 85 % - zařízení skončila za období 2008 až 2011 s přebytkem povolenek. Tři čtvrtiny těchto přebytečných povolenek přitom skončily v držení deseti společností, v čele právě se zmíněným koncernem ČEZ.

Tyto přebytečné povolenky mohou společnosti buď prodat, nebo si je ponechat na "horší časy".

ČEZ se v roce 2006 zavázal k využívání zisků z těchto povolenek k financování projektů vedoucích ke snížení množství emisí a zlepšení životního prostředí a zároveň o těchto svých krocích každoročně informovat - k tomu však došlo naposledy v roce 2009.

Od roku 2013, kdy má startovat třetí fáze systému obchodu s povolenkami, budou všechny energetické společnosti nuceny nakupovat povolenky v aukcích.

Několik zemí, včetně Česka, si však vymohlo výjimku, díky které zejména ČEZ, ale také některé další energetické firmy dostanou část povolenek zdarma.

Foto: Sandbag a Centrum pro dopravu a energetiku, red. upraveno

Vzhledem k upozornění ze strany českých nevládních organizací tak Evropská komise od února prověřuje, zda tento počin české vlády není v rozporu s evropskými pravidly.

V září 2011 si měly české úřady vyžádat dalších 108 milionů volných emisních povolenek v hodnotě kolem 47,5 miliardy. Určeny měly být právě pro energetické společnosti a 70 % z nich má putovat právě ČEZ.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy