Stát daroval ČEZ emisní povolenky za 2,5 miliardy

Jakub Novák
26. 6. 2012 20:00
V Česku díky povolenkám zdarma program snižování emisí výrazně kulhá
Foto: Archiv

Praha - Emisní povolenky, vlajková loď evropské klimatické politiky, se v českých podmínkách proměnily v miliardový byznys.

Energetický gigant ČEZ si díky nim mohl za léta 2008 až 2011 přijít na více jak dvě a půl miliardy korun.

Vyplývá to z žebříčku sestaveného Centrem pro dopravu a energetiku a britskou organizací Sandbag.

Evropský systém obchodování s emisními povolenkami měl ve svém důsledku snížit emise a vytvořit pobídky k investicím do jejich snižování.

Podle plánů Evropské unie mělo dojít k radikálnímu snížení emisí skleníkových plynů tak, že průmyslové podniky budou povinny kupovat povolenky na vypouštění oxidu uhličitého.

Průmyslová lobby a pomalejší hospodářský růst byly ale důvodem toho, že některé země skončily s množstvím emisních povolenek, kterými "obdarovaly" některé z nejvýznamnějších znečišťovatelů.

V Česku byla situace po řadu let taková, že množství vydaných povolenek přesahovalo objem vyprodukovaných emisí, přičemž podle zprávy společnosti Sandbag představovala recese pouze jednu z dílčích příčin tohoto stavu.

Drtivá většina - 85 % - zařízení skončila za období 2008 až 2011 s přebytkem povolenek. Tři čtvrtiny těchto přebytečných povolenek přitom skončily v držení deseti společností, v čele právě se zmíněným koncernem ČEZ.

Tyto přebytečné povolenky mohou společnosti buď prodat, nebo si je ponechat na "horší časy".

ČEZ se v roce 2006 zavázal k využívání zisků z těchto povolenek k financování projektů vedoucích ke snížení množství emisí a zlepšení životního prostředí a zároveň o těchto svých krocích každoročně informovat - k tomu však došlo naposledy v roce 2009.

Od roku 2013, kdy má startovat třetí fáze systému obchodu s povolenkami, budou všechny energetické společnosti nuceny nakupovat povolenky v aukcích.

Několik zemí, včetně Česka, si však vymohlo výjimku, díky které zejména ČEZ, ale také některé další energetické firmy dostanou část povolenek zdarma.

Foto: Sandbag a Centrum pro dopravu a energetiku, red. upraveno

Vzhledem k upozornění ze strany českých nevládních organizací tak Evropská komise od února prověřuje, zda tento počin české vlády není v rozporu s evropskými pravidly.

V září 2011 si měly české úřady vyžádat dalších 108 milionů volných emisních povolenek v hodnotě kolem 47,5 miliardy. Určeny měly být právě pro energetické společnosti a 70 % z nich má putovat právě ČEZ.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy