Praha - O majetek, který získala města a obce podle zákona, nemohou církve v rámci restitucí žádat.
Shodli se na tom předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek s generálním sekretářem České biskupské konference (ČBK)Tomášem Holubem.
O setkání, které se konalo minulý týden, v úterý informoval František Jemelka z tiskového střediska ČBK.
Někdejší církevní majetek mohl být na města a obce v minulosti převeden buď v souladu s platnou právní úpravou, nebo v rozporu s takzvaným blokačním paragrafem.
V prvním případě o takový majetek nelze v rámci vyrovnání státu s církvemi žádat, protože se za něj vyplácí finanční náhrada. Ve druhém případě je třeba u jednotlivých případných žádostí posuzovat, zda vlastnictví státu trvá.
"Budeme se navzájem informovat"
"Shodli jsme se, že se budeme vzájemně informovat o nejasných majetkových případech, aby se celý proces církevních restitucí urychlil a majetek měst a obcí odblokoval," říká Jiránek. "Naší společnou snahou je případné nejasnosti co nejdříve vyřešit tak, aby se pomohlo i oprávněným nárokům církevních subjektů," doplnil Holub.
Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu - tedy právě třeba obecní majetek. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.
Podle informací z tisku se církve podáváním žalob u soudů snaží získat i ten majetek, který v minulosti stát převedl na obce.
Církevní společnosti podaly státním úřadům tisíce žádostí o vydání majetku, nejvíc jich obdržel Pozemkový úřad. Ten však v současné době nestíhá dodržovat půlroční zákonnou lhůtu na uzavření dohody o vydání majetku.
Úřad se s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) koncem dubna dohodl, že přijme 130 nových zaměstnanců. Loni, tedy v době, kdy již zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi platil, více než 300 zaměstnanců úřad propustil.