BIS: Mafie uplácí justici i úředníky

Red DOM, ČTK
24. 10. 2006 14:04
Praha - Mafie proniká do justice, podnikatelé ovlivňují státní zaměstnance. To vyplývá z nové zprávy kontrarozvědky.

Předmětem zájmu organizovaného zločinu je stále častěji justice. BIS má informace o korupci na různých úrovních soudů i mezi advokáty a státními zástupci.

Příliš vlivní a propojení

Dalším nebezpečím jsou podle ní skupiny navzájem propojených osob ze samosprávy, advokacie nebo školství, které mají právní vzdělání a zároveň vliv na proces tvorby nových zákonů.

"V součinnosti s orgány činnými v trestním řízení BIS potvrdila pokračující pronikání organizovaného zločinu do justice," konstatuje materiál BIS.

"Zejména u okresních soudů dochází prostřednictvím finančních úplat soudcům k udělování neoprávněných výhod vězňům, popřípadě dalším klientům", uvádí dále se v materiálu. Do korupčního jednání jsou zapojeni i někteří advokáti a státní zástupci.

Podle zpravodajské služby také existuje několik modelů, jak v průběhu trestního řízení diskreditovat, kompromitovat nebo zastrašovat státní zástupce. Obžalovaní a jejich týmy se tak snaží buď zmírnit vznesená obvinění, nebo docílit toho, aby žalobce od konkrétního případu úplně odstoupil.

Hlavní nebezpečí korupce mezi orgány činnými v trestním řízení spočívá podle služby v ohrožování jednoho ze základních úkolů státu - vymáhání dodržování práva.

Jako jeden z příkladů posloužil BIS soudce ústeckého krajského soudu Jiřího Berky. Berka je souzen v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů. Při deseti podezřelých konkurzech podle policie vznikla škoda 290 milionů korun.

Foto: Aktuálně.cz
Soudce Berka a spol. stanuli před soudem

Podnikatelé ovlivňují státní správu

Další rizika podle BIS plynou z faktu, že se podnikatelským skupinám daří pronikat do státní správy a ovlivňovat její zaměstnace ve vlastní prospěch.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jako příklad takového počínání BIS v materiálu uvádí metody skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Podnikatelé se pokoušejí ovlivňovat státní zaměstnance a pronikají do úřadů a institucí, kde si budují osobní vazby.

BIS loni zaznamenala několik případů, kdy úředníci například vynášeli z úřadů citlivé informace nebo upravovali na zakázku úřední dokumenty. Někteří státní úředníci tlaku různých skupin podléhají a nelze vyloučit, že část z nich úplatky aktivně vyžaduje.

"Lze konstatovat, že aktivity uvedené skupiny (kolem Tomáše Pitra) dlouhodobě směřovaly k ovládnutí a oddlužení společnosti Setuza na úkor státu," píše se v materiálu. Pitr si prý proto cíleně budoval kontakty na státní úředníky.

Především podle BIS ale využil selhání bývalých představitelů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) spadajícího pod ministerstvo zemědělství. S fondem totiž Pitr uzavřel opční smlouvu na prodej Setuzy a loni pak PGRLF musel její akcie prodat Pitrově firmě Český olej. BIS prý proto varovala státní instituce a podařilo se jí "alespoň zmírnit nevýhodné postavení státu," konstatuje zpráva. Kromě jiného prý také zabránila tomu, aby vláda rozhodovala na základě zmanipulovaných materiálů.

 

Právě se děje

Další zprávy