Bijec komanda ČEZ přišel o klienty. Prý nic nedělal

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
7. 7. 2010 11:00
Nové sdružení se nechce nechat zastupovat Janem Rytířem
Karel Vaniš při zásahu NTZ v lednu 2006
Karel Vaniš při zásahu NTZ v lednu 2006 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Měl to být příběh jako z filmu Erin Brockovich, kde americká elektrárenská společnost díky nasazení právničky Brokovichové musí zaplatit poškozeným lidem miliony dolarů. K tomu přirovnávala média boj olomouckého advokáta Jana Rytíře s energetickým gigantem ČEZ a jeho komandy "lovců zlodějů elektřiny".

Jenže skutečnost má k filmu daleko: ČEZ v červnu oznámil, že poškozeným žádné odškodnění platit nebude, a nezačal ani trestní proces, v rámci kterého žádali poškození lidé odškodnění.

"Udělal si na nás jméno, a teď dává ruce pryč," mluví dnes někteří poškození o Rytířovi. Dva z nich - Pavel Škranc a Jaromír Volf - si na ministerstvu vnitra zaregistrovali nové Sdružení vydíraných občanů ozbrojenými komandy a nechtějí už mít s advokátem nic společného.

"Vytuneloval nás. Žádná žaloba není podaná, nic se neděje. Jediné, o čem stále mluvil, byla žaloba Spolku proti nemravným cenám elektřiny, ale tu soud odmítl a za Sponel ani nikdo nepřišel," rozčiluje se Pavel Škranc. Podle jeho přesvědčení dokáže ČEZ ovlivnit vše, co se v případu děje.

Rytíř odmítá, že by už poškozeným nechtěl pomáhat. "Trestní řízení, kde jsme byli jako poškození, je zastaveno. Jestli chce někdo podávat žalobu o náhradu škody, musí si to rozhodnout sám. Oni mají představu, že se budu za ně soudit a pokud vyhraju, odevzdám jim peníze," namítá Rytíř. Za svůj největší úspěch považuje skutečnost, že komanda ČEZ byla zrušena a u zásahů pracovníků ČEZ teď spolupracuje policie.

Škrancovi a Volfovi to ale nestačí. "Chceme soudní rozhodnutí, že nás ČEZ poškodil, že neměl právo jednat tak, jak jednal," říkají.

Skandál kolem činnosti skupiny NTZ (Netechnické ztráty) vypukl na začátku února letošního roku, kdy do médií pronikla videa, která zachycují výcvik členů komanda ČEZ.

Už v listopadu 2008 však vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili v akci s názvem Izolátor 32 členů NTZ. Obviněni byli z toho, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektrické energie, vydírali je a nutili k tomu, aby zaplatili za údajně černé odběry elektřiny vysoké sumy peněz.

ČEZ už v únoru oddělení NTZ rozpustil a uznal, že postupovalo příliš drsně.

"Zpočátku nám nepřišlo od věci být tvrdí," připustil šéf interního auditu firmy ČEZ Petr Vobořil. "Z dnešního pohledu jsme ale možná zbytečně příliš tvrdí byli," připustil nakonec Vobořil.

 

Právě se děje

Další zprávy