Soud zamítl žalobu na komanda ČEZ. Důkazy byly slabé

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 6. 2010 15:05
ČEZ žaloval Spolek proti nemravným cenám elektřiny
Karel Vaniš při zásahu NTZ v lednu 2006
Karel Vaniš při zásahu NTZ v lednu 2006 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Případ komand společnosti ČEZ, která drsnými metodami řešila případy černých odběrů elektřiny, nebude mít zřejmě žádný dopad ani na členy komand, ani na samotný ČEZ, respektive jeho odnož ČEZ měření.

Trestní stíhání příslušníků komand už skončilo a ve středu u soudu neuspěla ani žaloba spotřebitelů ze Spolku proti nemravným cenám elektřiny (SPONEL).

Stejně jako v případě trestního stíhání došel nyní i Městský soud v Praze k závěru, že důkazy, které policie shormáždila proti komandům ČEZ, jsou slabé.

Nepodařilo se dokázat ani jeden z hlavních bodů obžaloby. Totiž, že komanda zákazníkům vyhrožovala a podrobila je psychickému a fyzickému nátlaku, aby zákazníci ČEZ uznali výši škod, které údajně způsobili.

"Podle posouzení konkrétních důkazů v trestních spisech v daném případě k takovému nátlaku nedošlo," uvedl soudce Městského soudu v Praze Roman Horáček.

Důkazy nestačily, nové spolek nedodal

Soudce přitom řekl, že byl ochoten se tímto bodem obžaloby hlouběji zabývat a vyslechnout konkrétní poškozené. Spolek proti nemravným cenám elektřiny ale soudu nedodal jejich adresy. K soudnímu jednání za SPONEL nikdo nepřišel, a tak se netradičně konalo bez přítomnosti žalobce.

ČEZ od soudu bez boje odešel jako vítěz a občanské sdružení mu musí zaplatit i náklady za právníky.

Skandál rozpoutala videa z výcviku

Skandál kolem činnosti skupiny NTZ (Netechnické ztráty) vypukl na začátku února letošního roku, kdy do médií pronikla videa, která zachycují výcvik členů komanda ČEZ.

Už v listopadu 2008 však vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili v akci s názvem Izolátor 32 členů NTZ. Obviněni byli z toho, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektrické energie, vydírali je a nutili k tomu, aby zaplatili za údajně černé odběry elektřiny vysoké sumy peněz.

ČEZ už v únoru takzvané oddělení NTZ rozpustil, uznal, že postupovalo příliš drsně.

"Zpočátku nám nepřišlo od věci být tvrdí," připustil šéf interního auditu firmy ČEZ Petr Vobořil. "Z dnešního pohledu jsme ale možná zbytečně příliš tvrdí byli," připustil nakonec Vobořil.

 

Právě se děje

Další zprávy