Jeseník nad Odrou, Životice u Nového Jičína - Obec Jeseník nad Odrou, která byla minulý týden těžce postižena povodní, ohrožují obrovské finanční problémy. Podobné je to v dalších zaplavených obcích.
Mnoho lidí pomáhá, jak může. Vojáci, hasiči, humanitární organizace, lidé, které povodňová smršť minula. Ale akutně je potřeba pomoci mnohem větší.
Novojičínsko dnes navštívil premiér Jan Fischer, ministr financí Eduard Janota, hejtmani Moravskoslezského kraje a Olomouckého kraje. Důvodem bylo právě řešení povodňových škod. Starostové delegaci bombardovali žádostmi o peníze. Stát i kraje je slíbily.
"Bez pomoci státu nepřežijeme. Máme spoustu problémů a vše se točí kolem financí. V situaci, jaké jsme, se můžeme dostat do platební neschopnosti. Mohlo by to vést k zastavení jakýchkoliv investic, případně až k likvidaci obce," varoval starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.
Vytopená banka peníze nedala
"Potřebujeme co nejrychleji finance. Například na vyplácení základní pomoci postiženým jsem musel vzít vlastní peníze," uvedl starosta Životic u Nového Jičína Pavel Hasalík. Sám měl přitom spousty vody až v obýváku.
Líčil, že když jel s šekem na dvě stě tisíc pro peníze, nedostal je, protože byla vytopená i banka. Tak si pro obec půjčil peníze vlastní.
V Životicích bylo vytopeno asi sto padesát objektů, pět z deseti mostů je nefunkčních, je zničená kanalizace. Obec potřebuje ihned zahájit opravy, avšak nemá za co. "Budeme žádat, aby stát co nejrychleji uvolnil peníze na obnovení vesnice a neprotahoval to zdlouhavými výběrovými řízeními," řekl Hasalík.
Starosta Jeseníku nad Odrou se obává dalších věcí. Obci podle něho například hrozí sankce za nedodržení podmínek při čerpání peněz na různé projekty, které dostala od ministerstev a také z fondů Evropské unie.
Obci chybí úředníci i dokumenty
"Nejsme naprosto schopni za stávající situace dodržet termíny, dodat požadované podklady. Není kdy a nemá kdo tuto agendu vést," líčil starosta Machýček.
Chybí totiž i úředníci, protože i jejich domy byly zaplaveny. Poškozeny byly navíc i mnohé důležité úřední dokumenty.
Vážným problémem je výstavba kanalizace a čističky odpadních vod. "Jde o akci v hodnotě 83 milionů korun. Stavba začala týdnem před povodněmi. Teď se tomu samozřejmě nemůžeme věnovat," vysvětloval Machýček.
Obyvatelé vesnice si měli zaplatit přípojky na tuto kanalizaci sami. "Řada z nich se však nebude chtít připojit, protože o všechno přišli," dodal starosta. Hrozí tedy sankce a problémy všeho druhu.
Co si počnou nezaměstnaní a nepojištění?
A jak se má postarat obec o lidi, kteří přišli o dům a je potřeba jim zajistit trvalé ubytování? Machýček odhaduje, že jde asi o třicet lidí. Zatím žijí provizorně, většinou u příbuzných.
"Máme tady vysokou nezaměstnanost, spousta lidí nemá ani pojištěný dům. Co budou dělat? Na co si půjčí? Obec nemá prostředky na výstavbu povodňových bytů či domů," vysvětloval starosta.
Libuše Grešáková, jejíž rodina přišla o vše, neví, jak bude situaci řešit. "Zatím jsme se z té hrůzy nevzpamatovali. Ale možná pomohou příbuzní. Nevím," řekla důchodkyně, jejíž dům u říčky Luhy je po kompletní demolici.
Co se týče zničeného obecního majetku za stovky milionů korun, obec nemá kromě určitého příjmu z pojištění žádné peníze na opravy či nákup nového majetku.
Pomoc potřebují také živnostníci
Povodeň zasáhla také mnoho zemědělců a řemeslníků, kteří zaměstnávají další lidi. "Potřebují finanční výpomoc na obnovu podnikání, strojů, nakoupení dobytka," vysvětluje starosta.
Moravskoslezské hejtmanství zatím rozhodlo o tom, že zaplatí obnovení přípojek elektřiny a plynu lidem postiženým povodněmi, platí také odvoz odpadu. Jen na to dal kraj už šest milionů.
Kraj rovněž uvolnil peníze z takzvaného Zajišťovacího fondu. Lidé postižení povodní dostanou jednorázovou pomoc dvacet tisíc korun. Od obce již dostali mimořádný příspěvek patnáct tisíc.
Stát slíbil peníze i různé úlevy
Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas, premiér Fischer a ministr financí Eduard Janota si dnes vyslechli starosti povodňových starostů a slíbili všemožnou pomoc, například při výstavbě domů pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou. "Mohl by v tom pomoci kraj i stát," řekl Palas.
Eduard Janota tvrdil, že stát bude tolerovat zpožděná daňová přiznání od podnikatelů postižených povodněmi. "Z darů zatopeným obcím se nemusí platit darovací daň, můžeme se bavit i o tom, jak přesměrovat dotační peníze z původního projektu na současný potřebnější," řekl Janota.
Zástupci státu rovněž slíbili, že renovační práce bude možné zadávat bez výběrového řízení. Jak to bude vypadat v praxi, se teprve ukáže.
"V Moravskoslezském kraji bylo zasaženo velkou vodou 23 obcí, zaplaveno bylo 909 domů, zničeno 44 mostů a 25 lávek. Podle hrubého odhadu bylo postiženo povodní asi 4700 lidí, osm lidí z kraje zemřelo," shrnula následky povodní mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.