Spor o nálezné za poklad: Bez nás by to zasypal, říká politik. Koukám, kam hrabu, oponuje bagrista

Marek Pokorný Kateřina Frouzová Marek Pokorný, Kateřina Frouzová
11. 12. 2016 16:08
Miloš Závora před dvěma lety se svým bagrem nečekaně vyrýpl ze země poklad – stovky zlatých a stříbrných mincí. Přihlásil se proto o nálezné. Stejně nečekaně chce ale podíl na nalezeném pokladu i dvojice úředníků a místostarosta Prahy 12, kteří se v té době u stavby náhodou pohybovali. Odměnu by mělo vyplatit hlavní město, jehož muzeum poklad získalo, ale radní kvůli nečekanému počtu přihlášených zájemců s vyplacením váhají. A nechávají si nyní dělat posudky, kdo by měl nálezné ve výši téměř dvou milionů dostat.
Poklad nalezený v Modřanech.
Poklad nalezený v Modřanech. | Foto: www.praha12.cz

Praha - Dva úředníci, politik a bagrista se už více než dva roky hádají o bezmála dvoumilionové nálezné za objev pokladu několika stovek zlatých a stříbrných starých mincí v Praze-Modřanech. První tři jmenovaní – úředníci a tehdejší místostarosta městské části Praha 12 – chtějí, aby se peníze rozdělily rovným dílem. Bagrista, který mince v březnu 2014 náhodou vyrýpl ze země, je přesvědčen, že nálezné mu patří celé.

Pozoruhodný případ se zamotal letos na podzim, kdy rada hlavního města měla po více než dvou letech rozhodnout o výplatě nálezného. Čekala mimo jiné na to, než odborníci celý nález ohodnotí. Ačkoli posudek měla, nedospěla k verdiktu. Náměstku Petrovi Dolínkovi (ČSSD) a radnímu Danielovi Hodkovi (ČSSD) byl totiž počet přihlášených nálezců podezřelý.

Byly nalezeny mince různé hodnoty i velikosti.
Byly nalezeny mince různé hodnoty i velikosti. | Foto: www.praha12.cz

Magistrát tak bude problém řešit ještě jednou, zřejmě po Novém roce. "Připravujeme materiál pro radu, neboť máme nové podklady,” řekla ředitelka úřadu Martina Děvěrová. Podle informací Aktuálně.cz si Praha nechala vypracovat právní posudek, který říká, že zástupci městské části Praha 12 by odměnu nejspíš neměli dostat.

Nálezné za poklad vypočítali odborníci na částku 1,8 milionu korun, jde vesměs o cenu kovů o celkové váze 6,9 kilogramu. Mince nejsou tak staré, nemají tedy zásadní historickou hodnotu. Jejich ryzost ale potvrdil puncovní úřad. Kdyby se čtveřice o peníze rozdělila rovným dílem, má každý nárok na 456 tisíc korun.

Kromě řidiče těžkého stroje Miloše Závory se o nálezné přihlásil i tehdejší místostarosta Prahy 12 za ODS Jiří Fremr, vedoucí oddělení investic Prahy 12 Daniela Černá a technik z oddělení investic Zdeněk Šulc. Bagrista podal žádost o nálezné už v březnu 2014, zbývající trojice až v červnu stejného roku.

Nádoba, v níž byly mince ukryty.
Nádoba, v níž byly mince ukryty. | Foto: www.praha12.cz

Samozřejmě koukám, kde bagruji

Závora je nyní v důchodu. Modřanský poklad, jak říká, byla jediná pořádná věc, kterou za svou kariéru v zemi našel. Den, kdy se celkem 768 zlatých a stříbrných mincí začalo sypat ze sklenic, v nichž byly minimálně šedesát let ukryté, pokládá za výjimečný.

“Považuji se za hlavního nálezce. Poklad jsem vybagroval,” řekl Aktuálně.cz Závora. “Je jasné, že jako strojník bagru koukám, kde hrabu lžící, a nemohl jsem to nevidět. Viděl jsem poklad, když jsem lžíci zvedl. Oni stáli dvacet metrů opodál, takže kdo by to měl vidět lépe než já?” dodal Závora.

V popisu toho, co se událo, se však rozchází s úředníky a politikem. Ti byli na stavbě v areálu Modřanského vinohradu na kontrolním dni, stáli v jedné skupince nedaleko bagru. Daniela Černá už před dvěma lety vyprávěla, jak zahlédla sprchu mincí a mávala na všechny kolem, aby na objev upozornila a zastavila bagr.

Starosta a svědkové přepočítávají zlaté a stříbrné mince.
Starosta a svědkové přepočítávají zlaté a stříbrné mince. | Foto: www.praha12.cz

Kdyby na něj nezařvali, zasypal by to

Zlato a stříbro se prý tehdy zalesklo ve slunci a dlouho se sypalo z čerstvě vyrubané díry. Svědci v tu chvíli stáli, překvapeně koukali. Probírali se z šoku. "Každý si může říkat, co chce, ale pravda je ta, že nebýt toho, že jsme na pana bagristu začali křičet, aby přestal bagrovat, tak by to hned zahrabal, protože on sám na to neviděl,” popisoval událost bývalý místostarosta Fremr.

“Kdyby tam nebyli, tak ten bagrista to zasype a jede dál, sám by to nikdy nenašel,” souhlasil starosta městské části Petr Prchal (TOP 09), který se snažil ve středu přesvědčit výbor zastupitelů, aby město odměnu vyplatilo všem čtyřem nálezcům.

"Je to strašně divné, že tam korzuje tolik lidí zrovna v okamžiku, když se najde poklad," uvedl na výboru zastupitel Patrik Nacher (ANO), který poukázal na to, že zatímco bagrista se o nálezné přihlásil okamžitě, úředníci a politik až po více než čtvrt roce.

Vyplaťte všem, jinak lidi budou nálezy tajit

Starosta Prahy 12 Petr Prchal při prohlídce pokladu.
Starosta Prahy 12 Petr Prchal při prohlídce pokladu. | Foto: www.praha12.cz

"Je irelevantní, kdo kdy požádal, já bych taky hned nevěděl, že musím požádat o odměnu," hájí své někdejší podřízené Prchal, který v posledních volbách neuspěl a do zastupitelstva městské části se nedostal. Ten stejně jako lidovecký radní Jan Wolf otálení úřadu s vyplacením nálezného považuje za velké riziko a nevhodný precedent, který může jiné nálezce odradit. Ti pak objev nepřiznají, prodají ho na černém trhu a historické cennosti skončí v soukromých sbírkách místo v muzeích a galeriích. Modřanský poklad je nyní uložený v Muzeu hlavního města Prahy.

Nové rozhodnutí rady, komu Praha peníze vyplatí, by mělo padnout na začátku příštího roku. Už v říjnu se na stranu bagristy postavil třeba radní Hodek (ČSSD). Problém se však podle Hodka může ještě zkomplikovat, jelikož ne všichni radní mohou mít chuť rozhodovat tak spornou záležitost. Není proto vyloučené, že spor bude řešit soud. 

 

Právě se děje

Další zprávy