Beránek online: Zelení se zaprodali moci

Red Dom
18. 4. 2007 15:36
Jan Beránek: první Čech v ústředí Greenpeace
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česko bude mít od června poprvé v šestatřicetileté historii Greenpeace svého člověka v ústředí této respektované mezinárodní organizace v Amsterodamu.

Jan Beránek zvítězil v konkursu, jehož se zúčastnilo na šest set zájemců. Od června bude koordinovat celosvětovou kampaň proti jaderné energetice se zaměřením na globální oteplování.

Odpoledne odpovídal v redakci Aktuálně.cz na otázky čtenářů.

"Naše pětičlenná domácnost spotřebuje v samostatném rodinném domě ročně asi 1000 kWh elektřiny, což je výrazně pod českým průměrem," odpověděl například Beránek na otázku, jak ekologicky šetrně žije jeho rodina. 

Beránek v roce 1989 spolu s Jakubem Patočkou založil ekologické Hnutí Duha, které se vypracovalo mezi nejvlivnější sdružení v republice. V 90. letech se Beránek podílel na protitemelínských kampaních a spoluorganizoval i blokády rozestavěné elektrárny.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V roce 2003 se na dva roky stal předsedou Strany zelených, za jeho "panování" se stal senátorem Jaromír Štětina, který kandidoval jako nezávislý za zelené.

Někteří spolustraníci ale Beránkovi vyčítali, že stranu spíše názorově rozděluje. Po vnitřních bojích nakonec Beránka v čele strany vystřídal v roce 2005 Martin Bursík, který zelené přivedl do sněmovny. Beránek kritizuje současné vedení strany za spolupráci s ODS.

"Současnou Stranu zelených za zelenou ani nepovažuji, podle mne opustila prakticky všechny své programové body jen proto, aby se dostala k moci. Nechci ji ale příliš komentovat, jako bývalý předseda bych mohl vypadat, že jsem nějak zahořklý a že jsem zezemanovatěl. To vůbec, věnuju se raději jiným, užitečnějším věcem," řekl v rozhovoru.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy