reklama
 
 

Beránek online: Zelení se zaprodali moci

18. 4. 2007 15:36
Jan Beránek: první Čech v ústředí Greenpeace

Praha - Česko bude mít od června poprvé v šestatřicetileté historii Greenpeace svého člověka v ústředí této respektované mezinárodní organizace v Amsterodamu.

Jan Beránek zvítězil v konkursu, jehož se zúčastnilo na šest set zájemců. Od června bude koordinovat celosvětovou kampaň proti jaderné energetice se zaměřením na globální oteplování.

Odpoledne odpovídal v redakci Aktuálně.cz na otázky čtenářů.

"Naše pětičlenná domácnost spotřebuje v samostatném rodinném domě ročně asi 1000 kWh elektřiny, což je výrazně pod českým průměrem," odpověděl například Beránek na otázku, jak ekologicky šetrně žije jeho rodina. 

Beránek v roce 1989 spolu s Jakubem Patočkou založil ekologické Hnutí Duha, které se vypracovalo mezi nejvlivnější sdružení v republice. V 90. letech se Beránek podílel na protitemelínských kampaních a spoluorganizoval i blokády rozestavěné elektrárny.

V roce 2003 se na dva roky stal předsedou Strany zelených, za jeho "panování" se stal senátorem Jaromír Štětina, který kandidoval jako nezávislý za zelené.

Někteří spolustraníci ale Beránkovi vyčítali, že stranu spíše názorově rozděluje. Po vnitřních bojích nakonec Beránka v čele strany vystřídal v roce 2005 Martin Bursík, který zelené přivedl do sněmovny. Beránek kritizuje současné vedení strany za spolupráci s ODS.

"Současnou Stranu zelených za zelenou ani nepovažuji, podle mne opustila prakticky všechny své programové body jen proto, aby se dostala k moci. Nechci ji ale příliš komentovat, jako bývalý předseda bych mohl vypadat, že jsem nějak zahořklý a že jsem zezemanovatěl. To vůbec, věnuju se raději jiným, užitečnějším věcem," řekl v rozhovoru.


autor: Red Dom | 18. 4. 2007 15:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama