Svět na protest zhasl, Česko ne

Pavel Baroch, Michal Pavec
1. 2. 2007 20:50
Praha - Kvůli akci Pět minut bez elektřiny, která upozorňuje na problém změn klimatu, se večer ponořila část světa do tmy.

V Česku o výzvě téměř nikdo nevěděl.

Ekologické organizace z různých částí světa chtěly symbolicky upozornit na plýtvání energií a s tím související neřešené problémy klimatických změn.

K výzvě se připojila například Paříž, která zhasla všech 336 reflektorů namířených na slavnou Eiffelovu věž. Vypnutí světel Pražského hradu ale v úvahu nepřipadlo.

Výzva ekologů

  • "Ať naše planeta pět minut odpočívá! Každého žádáme, aby vypnul všechna elektrická světla na pět minut mezi 19:55 a 20:00 hodinou 1. února. Není to jen kvůli úspoře energie na pět minut, ale také jako poselství, které přitáhne pozornost politiků a lídrů. Už je načase, aby začali konat a zamezili plýtvání energií.
  • Důvodem, proč byl vybrán právě první únor je ten, že tento den bude v Paříži představen nový soubor od klimatologických odborníků ze Spojených národů. A protože chceme a musíme přitáhnout pozornost na naléhavou otázku světové klimatologické situace chaosu."

"Nikdy bych si nemyslel, že tmářství může mít někdy i přímo doslovnou podobu," komentoval nápad ekologů prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Tmy se bojí i Greenpeace

K akci Pět minut bez elektřiny se překvapivě příliš nehlásila ani česká pobočka Greenpeace, byť s tímto nápadem přišla francouzská kancelář této mezinárodní ekologické organizace.

Ředitel českých Greenpeace Jiří Tutter sdělil Aktuálně.cz, že za zdrženlivým postojem je obava z toho, aby kritici "zelených" myšlenek tuto akci nevyužili k dalšímu útoku proti ekologickým organizacím.

"Mohli by říct, podívejte se, o co jim skutečně jde. O to, abychom žili ve tmě, abychom se vrátili do jeskyň a svítili loučemi," řekl Tutter. Dodal, že tato obava se objevila při nedávném jednání ředitelů národních poboček Greenpeace.

Nezapojilo se ani ministerstvo životního prostředí. "Ani nevím, že bychom o tom jednali. V osm večer je na ministerstvu tak jako tak zhasnuto," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru komunikace Jakub Kašpar.

O ničem nevíme, diví se města

Myšlenka symbolického protestu nemá v České republice téměř žádnou publicitu.

"Nevíme o tom nic," reagoval překvapeně Milan Fencl z odboru životního prostředí ostravského magistrátu. Podobnou odpověď dostalo Aktuálně.cz i z radnic v Brně a Plzni.

Pražský hrad zhasínat nebude
Pražský hrad zhasínat nebude | Foto: Aktuálně.cz

Jedinou organizací, která otevřeně deklarovala, že "zhasne", byli Mladí zelení, i když žádný happening nechystali. "Elektrické spotřebiče samozřejmě vypnu a doufám, že to udělají i všichni ostatní naši členové," řekl odpoledne předseda sdružení Josef Šmída.

Šmída vysvětlil, proč je důležité energií šetřit: "Jedním z nástrojů, jak snižovat energetickou náročnost a spotřebu a tím pádem i produkci skleníkových plynů, je nejen zvýšení efektivity technologií, ale také snižování její spotřeby jako takové."

Zhaslo se pět minut před osmou

Temná pětiminutovka, které byla adresována politikům, médiím i jednotlivým lidem, proběhla ve čtvrtek večer od 19:55 do 20:00 středoevropského času.

Ekologové jí chtěli upozornit na uveřejnění zprávy o globálním oteplování, kterou má v pátek vydat Mezivládní panel OSN pro změny klimatu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 5 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy