Svět na protest zhasl, Česko ne

Pavel Baroch, Michal Pavec
1. 2. 2007 20:50
Praha - Kvůli akci Pět minut bez elektřiny, která upozorňuje na problém změn klimatu, se večer ponořila část světa do tmy.

V Česku o výzvě téměř nikdo nevěděl.

Ekologické organizace z různých částí světa chtěly symbolicky upozornit na plýtvání energií a s tím související neřešené problémy klimatických změn.

K výzvě se připojila například Paříž, která zhasla všech 336 reflektorů namířených na slavnou Eiffelovu věž. Vypnutí světel Pražského hradu ale v úvahu nepřipadlo.

Výzva ekologů

  • "Ať naše planeta pět minut odpočívá! Každého žádáme, aby vypnul všechna elektrická světla na pět minut mezi 19:55 a 20:00 hodinou 1. února. Není to jen kvůli úspoře energie na pět minut, ale také jako poselství, které přitáhne pozornost politiků a lídrů. Už je načase, aby začali konat a zamezili plýtvání energií.
  • Důvodem, proč byl vybrán právě první únor je ten, že tento den bude v Paříži představen nový soubor od klimatologických odborníků ze Spojených národů. A protože chceme a musíme přitáhnout pozornost na naléhavou otázku světové klimatologické situace chaosu."

"Nikdy bych si nemyslel, že tmářství může mít někdy i přímo doslovnou podobu," komentoval nápad ekologů prezidentův tajemník Ladislav Jakl.

Tmy se bojí i Greenpeace

K akci Pět minut bez elektřiny se překvapivě příliš nehlásila ani česká pobočka Greenpeace, byť s tímto nápadem přišla francouzská kancelář této mezinárodní ekologické organizace.

Ředitel českých Greenpeace Jiří Tutter sdělil Aktuálně.cz, že za zdrženlivým postojem je obava z toho, aby kritici "zelených" myšlenek tuto akci nevyužili k dalšímu útoku proti ekologickým organizacím.

"Mohli by říct, podívejte se, o co jim skutečně jde. O to, abychom žili ve tmě, abychom se vrátili do jeskyň a svítili loučemi," řekl Tutter. Dodal, že tato obava se objevila při nedávném jednání ředitelů národních poboček Greenpeace.

Nezapojilo se ani ministerstvo životního prostředí. "Ani nevím, že bychom o tom jednali. V osm večer je na ministerstvu tak jako tak zhasnuto," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru komunikace Jakub Kašpar.

O ničem nevíme, diví se města

Myšlenka symbolického protestu nemá v České republice téměř žádnou publicitu.

"Nevíme o tom nic," reagoval překvapeně Milan Fencl z odboru životního prostředí ostravského magistrátu. Podobnou odpověď dostalo Aktuálně.cz i z radnic v Brně a Plzni.

Pražský hrad zhasínat nebude
Pražský hrad zhasínat nebude | Foto: Aktuálně.cz

Jedinou organizací, která otevřeně deklarovala, že "zhasne", byli Mladí zelení, i když žádný happening nechystali. "Elektrické spotřebiče samozřejmě vypnu a doufám, že to udělají i všichni ostatní naši členové," řekl odpoledne předseda sdružení Josef Šmída.

Šmída vysvětlil, proč je důležité energií šetřit: "Jedním z nástrojů, jak snižovat energetickou náročnost a spotřebu a tím pádem i produkci skleníkových plynů, je nejen zvýšení efektivity technologií, ale také snižování její spotřeby jako takové."

Zhaslo se pět minut před osmou

Temná pětiminutovka, které byla adresována politikům, médiím i jednotlivým lidem, proběhla ve čtvrtek večer od 19:55 do 20:00 středoevropského času.

Ekologové jí chtěli upozornit na uveřejnění zprávy o globálním oteplování, kterou má v pátek vydat Mezivládní panel OSN pro změny klimatu.

 

Právě se děje

Další zprávy