Babiš si přes offshorové firmy poslal 400 milionů korun, zjistila skupina novinářů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2021 8:37
Český premiér Andrej Babiš si přes své offshorové firmy poslal takřka 400 milionů korun a za ty si později koupil nemovitosti na francouzské Riviéře, včetně zámečku Bigaud, píše server Investigace.cz. Vychází z téměř dvanácti milionů dokumentů zveřejněných v novinářském projektu Pandora Papers. Sám Babiš tvrdí, že neudělal nic nezákonného, a obvinění odmítá.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Jakub Plíhal

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů se kromě Babiše zaměřilo i na řadu dalších světových politiků.

Web Investigace.cz uvedl, že Babiš si v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé.

"O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží," napsala Investigace.cz.

"Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala," sdělil webu bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. "To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: loan back," dodal.

Z analyzovaných dokumentů nevyplývá, co bylo zdrojem zmíněných peněz. "V každém případě však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch 15 milionů eur. Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku," upozornili novináři s tím, že Babiš žádnou z firem neuvedl v žádném majetkovém přiznání.

Ve Francii by Babišovi hrozilo na základě zákona o prokazování bohatství, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může o své nemovitosti přijít. Vyšetřování mu rovněž hrozí i v USA, a to vzhledem k tomu, že celé schéma nese znaky praní peněz a součástí byla jeho americká firma, uvedl web.

"Případ ale může začít řešit i česká policie, pokud by shledala důvodné podezření z praní peněz. Vzhledem k tomu, že půjčka byla splatná až v roce 2019, případ není promlčený," dodala Investigace.cz. Podle Lukáše Krause, právníka organizací Frank Bold a Rekonstrukce státu, se neuvedením akcií firem z daňových rájů Babiš dopustil přestupku a hrozí mu pokuta do výše 50 tisíc korun.

Babiš obvinění odmítá

Web také uvedl, že Babiše v posledních dvou týdnech žádal opakovaně a marně o reakci. V té souvislosti zmínil, že Investigace.cz ani zahraniční média, která na projektu Pandora Papers pracují, nebyly vpuštěny na středeční tiskovou konferenci Babiše s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Ústí nad Labem.

"No a je to tady. Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby. Tentokrát případem starým 12 let. Před mým vstupem do politiky. Neexistuje žádná kauza, kterou by na mě mohli vytáhnout za dobu, co jsem v politice. V tomto případě je jasné, že jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit, a ovlivnit tak české parlamentní volby. Je to před každými volbami stejné, vytáhnou něco z dávné minulosti, aby se pak ukázalo, že se nic nestalo," reagoval Babiš.

Server Investigace.cz odmítl, že by se zveřejněním informací snažil ovlivnit volby nebo že by mířil primárně a záměrně na českého předsedu vlády. Web upozornil, že na datu zveřejnění se muselo shodnout přes 600 novinářů z celého světa, kteří na Pandora Papers pracovali.

Odmítavě na kauzu reagoval i Babišův holding. Jeho zástupce Karel Hanzelka se proti zjištěním mezinárodního uskupení novinářů ohradil pro Deník N. "Investigativní pátrání je založeno na nepodložených spekulacích," napsal. "Tato záležitost má kořeny v době před více než deseti lety a nijak se netýká koncernu Agrofert," doplnil s tím, že celá transakce je propojena s další větví premiérovy byznysové skupiny, uskupením SynBiol.

"Jsme soukromá společnost. Podnikáme na území Evropské unie podle platného práva a řádně platíme daně. Jako každý jiný podnikatelský subjekt máme i my právo chránit své obchodní tajemství. Úvaha o údajném praní špinavých peněz je zcela absurdní," reaguje za koncern SynBiol Hanzelka.

Babiš proti daňovým rájům

Projekt Pandora Papers obsahuje dokumenty o více než 300 občanech České republiky a 178 offshorových firem s českým pozadím. Jsou mezi nimi exministr, lokální politici, zbrojaři i nejbohatší lidé Česka. Konkrétní jména kromě premiéra Andreje Babiše zatím server nezveřejnil. Napsal, že ostatním aktérům se bude věnovat postupně a další texty bude vydávat na svých stránkách.

Andrej Babiš dříve sám proti daňovým rájům výrazně vystupoval. Například v roce 2015 u příležitosti, kdy opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě kvůli Babišovu údajnému střetu zájmů, k jejím zástupcům prohlásil: "Nemám žádné offshory jak někteří z vás, někteří držíte firmy na offshorech."

O rok později - v době, kdy byly zveřejněny úniky dat známé jako Panama Papers - pak uvedl, že je potřeba prověřit, kdo z českých občanů vlastní v daňových rájích nějaký majetek.

 

Právě se děje

Další zprávy