Babiš komunisty o zvýšení schodku nepřesvědčil. Chtějí vědět, kam má 500 miliard jít

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2020 11:09
Poslanci KSČM se při úterním jednání sněmovního rozpočtového výboru o vládním návrhu navýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun při hlasování zdrželi. Výbor tak sněmovně návrh projednat nedoporučuje. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl předseda komunistů Vojtěch Filip, že ho Babiš k podpoře změny nepřesvědčil, podle Filipa chybí konkrétní podoba plánovaných investic.
Z aktuálního návrhu se podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa zdá, že vláda chce mít spíš k dispozici volné peníze
Z aktuálního návrhu se podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa zdá, že vláda chce mít spíš k dispozici volné peníze | Foto: Jakub Plíhal

Filip uvedl, že komunistům se deficit zdá příliš vysoký. "Premiér sice argumentoval stanoviskem prezidenta (Miloše Zemana), ale já pořád chci vidět investiční plán, který by to zahrnoval," řekl Filip. Babiš v pondělí po schůzce se Zemanem řekl, že prezident s dalším rekordním navýšením rozpočtu souhlasí.

Z aktuálního návrhu se podle předsedy KSČM zdá, že vláda chce mít spíš k dispozici volné peníze. "Které by použila, jak by sama uvážila, bez kontroly parlamentu, a to se nám nelíbí," dodal. Diskuse s premiérem se podle něj v úterý netýkala konkrétních škrtů.

Premiér Babiš řekl, že podle komunistů je 500 miliard příliš moc. "KSČM chce 450 miliard a (Filip) měl nějaké kritické názory k tomu, jak funguje ministerstvo obrany," řekl novinářům premiér. O dohodě o toleranci mezi KSČM a ANO se podle Babiše na dnešní schůzce nehovořilo. "Pan Filip přijde začátkem července s nějakým návrhem," vysvětlil. Komunisté chtějí, aby dohoda doznala změn, protože v původním znění nepočítala s koronavirovou epidemií.

Premiér odmítl tvrzení, že je jednání o rozpočtu vydíráním ze strany KSČM. "Nemyslím si to, spíš jsou to nějaké jejich vnitrostranické záležitosti, nemyslím, že je to to, co říkáte," uvedl. Spolupráce na základě dohody o toleranci podle Babiše dosud fungovala dobře.

Jde jen o doporučení výboru, které Sněmovna může přehlasovat a projednat návrh ve zrychleném režimu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i předsedkyně Vostrá řekly ČTK, že rozpočet by měla Sněmovna projednávat ještě dnes, kdy má odpoledne pokračovat sněmovní schůze.

Vláda žádá už o třetí navýšení

"Nemáme úplně jasno, na co, kam a jak," řekl na rozpočtovém výboru poslanec Jiří Dolejš (KSČM). "Nesmíme se divit zcela věcným obavám z toho, aby nám dějiny a voliči nenafackovali za to, že jsme jednali ukvapeně," dodal. Nejde podle něj o to odmítnout vládní návrh, ale ujasnit si další postup, aby chyb bylo co nejméně.

Vládní návrh nemá podporu ani všech opozičních stran. "My nezpochybňujeme těch 500 miliard, ale zpochybňujeme ten způsob, jak je nám to předkládáno, jak je to tam specifikováno," řekla například poslankyně Starostů Věra Kovářová.

Schillerová k tomu poznamenala, že ministerstvo připravuje pozměňovací návrh, který užití peněz z rezervy upřesní a rozepíše do jednotlivých kapitol. Do rozpočtové rezervy by pak podle něj mělo jít asi 36 miliard korun.

Koalice podporu ještě s dalšími stranami snaží získat. "Budeme o tom ještě jednat na poslaneckém klubu a požádal jsem premiéra o jednání k tomuto tématu," sdělil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Vláda žádá sněmovnu o navýšení schodku už potřetí, narostl zatím z 40 miliard na 300 miliard korun. Komunisté podporují menšinový kabinet ANO a ČSSD.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy