Až 80 % chronického plicního onemocnění je z kouření

ČTK ČTK
19. 11. 2013 10:55
Lékaři varují, že chronická obstrukční plicní nemoc se nedá léčit, pouze zpomalit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Kouření má na svědomí až 80 procent případů chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Jedním ze způsobů, jak se jí vyhnout, je nikdy nezačít kouřit, s kouřením okamžitě přestat a nepobývat v zakouřeném prostředí, řekl novinářům předseda občanského sdružení proti CHOPN a plicní lékař Stanislav Kos.

V akci "Česko, dýchej!" si lidé mohou dát vyšetřit plicní funkce a zjistit, zda jsou nemocí ohroženi. Akce se koná při příležitosti Světového dne boje proti CHOPN, který připadá na středu 20. listopadu.

"Na CHOPN ročně v ČR zemře 2500 lidí, nemocných je kolem 800 tisíc," uvedl Kos.

Typickými příznaky CHOPN jsou kašel, vykašlávání hlenů a dušnost, nejprve při námaze, pak i v klidu. Potíže jsou důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zúžení a zvýšené tvorbě hlenu.

Obvykle se potíže začnou objevovat kolem čtyřicítky, lidé je ale přehlížejí a lékaře vyhledají až v pokročilé fázi nemoci. CHOPN se sice vyléčit nedá, léčbou se ale dá zpomalit, proto je důležité ji odhalit co nejdřív, zdůraznil Kos.

V ČR kouří třetina dospělých. Každý rok se zhruba milion pokouší přestat, většinou bez dohledu lékaře, i proto se to podaří zhruba třem až pěti ze sta.

Až desetkrát účinnější je podle Kose léčba v Centrech pro závislé na tabáku. Vedle kouření přispívají k rozvoji nemoci práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny a zvýšená vlhkost.

Podle přednosty kliniky plicních nemocí a TBC Fakultní nemocnice Olomouc a předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslava Kolka počet nemocných s CHOPN v ČR i ve světě trvale roste.

Na světě je zhruba 200 milionů nemocných, na plicní nemoci umírá každý osmý Evropan. Péče o pacienty s CHOPN stojí na celém světě kolem 200 miliard eur (téměř 5,5 bilionu korun) ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy