Ať zemědělský fond zveřejňuje dotace, prosadili piráti. Novelu projedná Senát

ČTK ČTK
21. 6. 2019 15:29
Státní zemědělský intervenční fond zřejmě bude povinně zveřejňovat informace o dotacích, které poskytl zemědělským podnikům. Sněmovna tak v pátek na návrh pirátů doplnila poslaneckou novelu o zemědělství, která převádí vyřizování národních dotací českým zemědělcům z ministerstva zemědělství na fond. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Fond má podle sněmovního doplnění zpřístupnit na svém webu jako otevřená data informace o dotacích, které poskytl zemědělským firmám. Poskytování dotací jednotlivým zemědělcům zveřejňováno být nemá. Informace by měly být k dispozici zpravidla po dobu deseti let. Poslanec pirátů Radek Holomčík uvedl, že tím bude lépe zajištěna veřejná kontrola a transparentnost poskytování dotací.

Předseda pirátů Ivan Bartoš dal při druhém kole projednávání návrh do souvislosti s kauzou údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) s unijními dotacemi.

Pirátům se nepovedlo prosadit, aby poslanci mohli docházet jako stálí hosté na zasedání dozorčí rady fondu. Umožnilo by to zástupcům opozice bezplatně kontrolovat a dohlížet na hospodaření a dodržování pravidel. Poslanci ANO a ČSSD za pomoci hlasů SPD a KSČM to ale odmítli, upozornil Holomčík.

Původní poslanecký návrh se týkal výhradně dotací poskytovaných z českého státního rozpočtu. Ministerstvo by předlohou mělo být zbaveno běžné administrativní činnosti spojené s poskytováním a spravováním dotací.

Autoři novely, jimiž je 19 poslanců ze sedmi sněmovních frakcí, poukazovali i na to, že zatímco v roce 2013 představovaly národní dotace asi 800 milionů korun, nyní už jejich objem vzrostl ke třem miliardám korun. Podle ministerstva zemědělství bylo před šesti lety na národních dotacích vyplaceno 1,4 miliardy korun.

Proto poslanci navrhli přesun agendy na SZIF, který byl ke správě dotací primárně zřízen. Ministerstvu by měla zůstat pouze podpora genetických zdrojů. Poslanecký návrh také sjednocuje administrativní procesy a výhledově by měl vést i ke snížení počtu používaných informačních systémů pro administraci dotační politiky.

SZIF ročně proplácí na dotacích kolem 40 miliard korun z Evropské unie a z národních zdrojů. Ze SZIF bylo Agrofertu, který byl dříve vlastněn Babišem, od roku 2012 do letošního dubna vyplaceno zhruba 6,5 miliardy korun. Dotace pro Agrofert fond začátkem června pozastavil. Podobně fond rozhodl u podniků rodiny ministra Tomana.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 55 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy