Armádu opustí tři generálové. Kvůli skandálům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 12. 2009 19:11
Všichni odcházejí na vlastní žádost, včetně zástupce nágelníka generálného štábu
Česká patrola ze základy Shank.
Česká patrola ze základy Shank. | Foto: www.army.cz, J. Plescher

Praha - Po skandálech v misích odcházejí z armády ke konci roku tři vysoce postavení generálové, mimo jiné i Jiří Halaška, který byl postaven mimo službu kvůli aféře vojáků nosících v Afghánistánu nacistické symboly.

Armádu opustí také zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš a Josef Sedlák. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Armády České republiky Jana Růžičková. Všichni tři odcházejí na vlastní žádost.

Halaška zodpovídá za velení vojsk v mezinárodních operacích. Kvůli aféře spojené s nošením symbolů nacistických jednotek českými vojáky v Afghánistánu byl již 10. listopadu postaven mimo službu.

Prokš byl v letech 2002 až 2003 náčelníkem Vojenské zpravodajské služby. Poté, co se rozvědka a kontrarozvědka sloučily do jedné tajné služby, stanul i v čele Vojenského zpravodajství. V roce 2004 byl z této funkce na vlastní žádost odvolán. Poté působil několik měsíců jako poradce ministra obrany.

Sedlák byl zástupcem české armády na nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy