Armádu opustí tři generálové. Kvůli skandálům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 12. 2009 19:11
Všichni odcházejí na vlastní žádost, včetně zástupce nágelníka generálného štábu
Česká patrola ze základy Shank.
Česká patrola ze základy Shank. | Foto: www.army.cz, J. Plescher

Praha - Po skandálech v misích odcházejí z armády ke konci roku tři vysoce postavení generálové, mimo jiné i Jiří Halaška, který byl postaven mimo službu kvůli aféře vojáků nosících v Afghánistánu nacistické symboly.

Armádu opustí také zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš a Josef Sedlák. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Armády České republiky Jana Růžičková. Všichni tři odcházejí na vlastní žádost.

Halaška zodpovídá za velení vojsk v mezinárodních operacích. Kvůli aféře spojené s nošením symbolů nacistických jednotek českými vojáky v Afghánistánu byl již 10. listopadu postaven mimo službu.

Prokš byl v letech 2002 až 2003 náčelníkem Vojenské zpravodajské služby. Poté, co se rozvědka a kontrarozvědka sloučily do jedné tajné služby, stanul i v čele Vojenského zpravodajství. V roce 2004 byl z této funkce na vlastní žádost odvolán. Poté působil několik měsíců jako poradce ministra obrany.

Sedlák byl zástupcem české armády na nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy