Velitelé nosili v Afghánistánu přilby se symboly SS

Zpravodajská směna
9. 11. 2009 15:19
Byla to klukovina, brání se jeden z českých vojáků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Armáda ČR

Praha - Česká armáda hasí další skandál. Minulý týden vyšlo najevo, že jeden z vojáků připravoval pravicové extremisty na provedení teroristických útoků.

Nyní deník MF Dnes napsal, že velitelé elitní 4. brigády rychlého nasazení nosili během svého pobytu v Afghánistánu na přilbách erby nacistických divizí a brigád SS.

Podle listu "zdobily" přilby velitele roty nadporučíka Jana Čermáka a praporčíka Hynka Matonohy erby brigády SS Dirlewanger a divize SS Hohenstaufen.

"Ten erb SS jsem na přilbě opravdu měl. Byla to ode mě klukovina, které hrozně lituji. Dnes již vím, že ty erby patří SS. Jsem Honza, a tak jsem si dal z recese na přilbu to 'háčko' s mečem... jako svou iniciálu," brání se Čermák.

Oba muže přitom minulý týden ministr obrany Martin Barták vyznamenal právě za účast v afghánské misi v provincii Lógar. Ten však na dnešní zprávu pohoršeně reagoval veřejným prohlášením.

"Chování obou považuji za zcela nepřijatelné a nelze ho tolerovat. Nařídil jsem náčelníkovi generálního štábu okamžité a důsledné prošetření celého případu, kterému hodlám osobně věnovat mimořádnou pozornost," píše Barták s tím, že pokud se obvinění potvrdí, musí velení armády učinit okamžité kroky, aby se podobná situace už neopakovala.

"Pokud se zároveň prokáže snaha nadřízených složek celou záležitost ututlat, ujišťuji, že zabezpečím přísné potrestání příslušných velitelů. Prvním krokem, který učiním, je jejich bezodkladné postavení mimo službu," uzavírá své sdělení ministr.

O několik hodin později byl z armády propuštěn Lukáš Sedláček, spoluzakladatel krajně pravicové organizace White Justice, která připravovala teroristické útoky.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy