Přerov - Piloti vojenských vrtulníků podávají kvůli šikaně trestní oznámení na nejvyšší velení armády. Informaci přinesl deník MF Dnes.
Podle něj piloti nesouhlasí s tím, že byli odstaveni od létání.
Piloti se bouří proti tomu, že velení armády vydalo rozkaz, podle něhož měly v Přerově skončit vrtulníky W-3A Sokol začleněné do letecké pátrací a záchranné služby (SAR).
"Jsme sice jen čtyři, ale souhlasí s námi mnohem více letců, ty mladší nevyjímaje. Zatím ale nechtějí vystupovat veřejně, aby je nepotkal stejný osud jako nás," komentoval případ kapitán vrtulníku Petr Havala.
Čtěte také: Piloti nechtěli do Afghánistánu, skončí v kanceláři
Piloti napsali ministryni obrany a přiložili také podrobnou ekonomickou a technickou analýzu, z níž vyplývá, že vrtulníky Mi-171Š, které měly sokoly nahradit, jsou pro záchranu lidí nevhodné, v jistých situacích dokonce nebezpečné. Jejich provoz je navíc nesrovnatelně dražší.
Ministryně pak rozkaz generálního štábu o konci sokolů zrušila. Vedení armády však piloty z Přerova převelelo do Prahy, kde teď kvalifikovaní letci, jejichž výcvik armádu stál desítky milionů, věnují kancelářským pracím. Plat však nadále berou stejný jako piloti.
Důsledkem rozhodnutí armádního velení je na několik měsíců zastavena záchranná služba v Přerově. Mladým pilotům, kteří mají odvolané profesionály nahradit, totiž potrvá měsíce, než získají potřebné zkušenosti.
"Z armády odcházíme. Jsme piloti, a ne papíroví kancelářští čerti," cituje MF Dnes Petra Havalu.
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek deníku vzkázal, že o trestním oznámení nic neví, takže situaci nebude komentovat.