Aprílové Velikonoce: Počasí se vrací na konec ledna

Dagmar Honsová, Meteopress
1. 4. 2013 16:53
Sněžit bude i v pondělí, zejména v horských oblastech na severu republiky
Velikonoční či zimní prázdniny?!
Velikonoční či zimní prázdniny?! | Foto: Michaela Švarcová

Praha - Po nedělním vydatném sněžení je východ našeho území pod sněhem - například v Ostravě leží 20 cm sněhu, v Holešově 16 cm, v Přerově 8 cm, ve Zlíně 11 cm, v Červené u Libavé 35 cm, na Lysé hoře 143 cm (připadlo 35 cm).

I během pondělí bude občas sněžit, intenzita už ale nebude tak silná jako v neděli. Nejvíce sněhu spadne zejména v horských oblastech na severu území.

Na Velikonoční pondělí budou nejnižší teploty klesat k -1 až -5 °C,  při zmenšené oblačnosti k -7 °C. Na obloze bude oblačno až zataženo, místy se vyskytnou sněhové přeháňky.

V úterý bude zpočátku dne oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. K večeru bude od jihu docházet k přibývání oblačnosti a místy se k velké oblačnosti přidá sněžení nebo déšť se sněhem.

Noční teploty budou klesat k -2 až -6 °C, ojediněle až kolem -8 °C, denní teploty vystoupí na 1 až 5 °C. Ve středu bude zataženo až oblačno, občas sněžení, v nížinách déšť se sněhem nebo déšť. Na východě očekáváme srážky četnější. Noční teploty budou klesat k -1 až -5 °C, odpolední vystoupí na 1 až 5 °C.

Od čtvrtka půjdou teploty pozvolna nahoru - v odpoledních maximech naměříme až +8 °C, velká oblačnost, postupně se sněžením zejména v horských oblastech, ale bude přetrvávat.

Není apríl jako apríl

Apríl letos začíná podprůměrnými teplotami až o -8 °C oproti normálu, počasí se tak vrací do konce ledna. Také loňský začátek dubna byl chladnější - na 1. dubna se nejvyšší odpolední teploty zastavovaly nejčastěji na +8 °C a na 8. dubna ležel na Vysočině nový sněhový poprašek.

Na jeho konci jsme zaznamenali jak první tropický den (27. 4. Praha 30,5 °C), tak první tropickou noc (noc z 28. na 29. 4.).

Naopak v roce 2011 se odpolední teploty na apríla šplhaly až přes 18 °C a v roce 1994 bylo dokonce přes 21 °C. Z historických pramenů lze vyčíst, že v roce 1942 ležela sněhová pokrývka do 17. dubna a roce 1944 leželo na začátku dubna rekordní množství sněhu na Jizerce - 315 cm.  

 

Právě se děje

Další zprávy