Žádná Sněžka ani Adršpach. Aplikace doporučuje skrytá místa, kam davy turistů nechodí

Žádná Sněžka ani Adršpach. Aplikace doporučuje skrytá místa, kam davy turistů nechodí
Jejím cílem je zřícenina hradu z 13. století a také přilehlá rozhledna s výhledem na pohoří.
Hlídka na Stráži.
V CHKO Blanský les zase vývojáři doporučují vyrazit do okolí obce Brloh. Cesta turisty povede přes bývalé keltské hradiště nebo torzo tajemného kláštera, kde se natáčel historický film Údolí včel.
Podél Mumlavy na snídani ke Krakonošovi.
Foto: Shutterstock
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
14. 4. 2024 12:51
Čím dál větší davy turistů zahlcují každé léto nejznámější české přírodní památky. A skvosty jako Sněžka, Adršpašské skály nebo Pravčická brána pod návalem lidí trpí. Zabránit fenoménu zvanému overturismus si dává za cíl nová aplikace Epu vydaná pod záštitou ministerstva životního prostředí. Ta ukáže turistům zajímavé trasy, kde na davy většinou nenarazí. A také je poučí, jak se chovat v přírodě.

I deset tisíc lidí denně vystoupí v létě na nejvyšší vrchol Česka Sněžku. Neukáznění turisté vychází mimo vyznačené trasy, kde poškozují vzácné alpínské trávníky i další zdejší unikáty. Nezabraňují jim ani sítě a řetězové zábrany, které zde strážci parku nainstalovali.

Takových míst lze najít v Česku více. Nejen v Krkonoších, ale i na Šumavě nebo v Moravskoslezských Beskydech jsou často ty nejchráněnější lokality těmi nejnavštěvovanějšími. Fenoménu, kdy míra návštěvnosti přestává být pro dané místo únosná, se říká overturismus.

Zmírnit se ho snaží aplikace, kterou společně vytvořily firmy Gatyer a Algodos, nazvaná Epu. A to tím, že svým uživatelům doporučí méně známé výlety. Aplikace nemá za cíl lidi odrazovat od návštěvy národních parků nebo chráněných krajinných oblastí, ale ukázat, že v Česku existují i jiná místa, která stojí za návštěvu.

"Lokace nebudou na těch nejexponovanějších místech. To znamená, že v Krkonoších nepovedou na Sněžku, v Českém Švýcarsku nepůjdou kolem Pravčické brány. Nenajdete tam žádné lokality, kde už je dneska extrémní zájem turistů. Snažíme se lidi rozmělnit, přilákat k místům, která nejsou tak zalidněná a zároveň jsou stejně tak zajímavá," řekl Aktuálně.cz ředitel společnosti Gatyer Ladislav Cirhan.

Aplikace vznikla pod záštitou ministerstva životního prostředí. Trasy pak vývojáři vyvíjeli ve spolupráci s národními parky a CHKO. "Výlety jsme záměrně naplánovali na okraje chráněných oblastí, které nejsou tak vytížené," dodal Cirhan.

Ukázka aplikace Epu.
Ukázka aplikace Epu. | Foto: Gatyer

Epu mimo jiné turisty upozorní na vstup do chráněných území a sdělí jim, jak se v těchto oblastech mají správně chovat. Uživatele také informuje o aktuální vytíženosti místa. "Uživatel se dozví, jaké akce se v daný týden v oblasti konají. Ale zároveň mu dá aplikace vědět o mimořádnostech, jako je uzavření stezky kvůli větru," dodal Cirhan.

Po cestě podává návštěvníkům informace o místech, které by jinak mohli přehlédnout, a nabízí také hry, ať už ve formě kvízů, nebo virtuálního "sbírání" chráněných druhů.

Výletů je v současnosti v aplikaci asi 200, brzy přibude dalších 300. Výběr těch nejzajímavějších naleznete nahoře ve fotogalerii Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy