ANO po Štěpánkovi nominovalo do vysílací rady Petrova

Radek Dragoun Radek Dragoun
7. 12. 2018 18:00
O místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se ve sněmovně budou ucházet čtyři zájemci. Poslanci již jednou volbu absolvovali, nikoho však nezvolili, když nominand ANO Petr Štěpánek, který nabádal ke zničení České televize, pod tlakem veřejnosti svou kandidaturu stáhl. Vládní hnutí chce nyní do rady dosadit Vadima Petrova. Ten je synem hudebního skladatele Vadima Petrova, kterého letos v říjnu vyznamenal prezident Miloš Zeman za zásluhy o stát v oblasti školství a kultury.
O místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se ve sněmovně budou ucházet čtyři zájemci.
O místo v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání se ve sněmovně budou ucházet čtyři zájemci. | Foto: Jakub Plíhal

TOP 09 navrhuje do vysílací rady její bývalou místopředsedkyni Miladu Richterovou, která bude usilovat o znovuzvolení. Právě její místo se obsazuje, mandát jí skončil na začátku října. Piráti do boje o volné místo posílají opět právničku Olgu Ulrichovou, která v první volbě neuspěla. I komunisté mají svého favorita, v radě by rádi měli Jaroslava Kravku.

Volba nového člena rady proběhla ve sněmovně již v říjnu. Poslanci však vybírali pouze mezi Ulrichovou a lidoveckým kandidátem Patrikem Košickým, ovšem nezvolili nikoho.

Před volbou svou kandidaturu totiž stáhl nominand ANO Petr Štěpánek. Bývalý politik ODS publikuje své texty na serveru Parlamentní listy nebo Protiproud, ve kterých používá velmi silná, místy i vulgární slova. Českou televizi v nich označuje za "zločineckou organizaci" nebo za "hlavního škůdce českého národa". "Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík," napsal například v červenci na Facebook.

Útočil však i na hnutí ANO. Kabinet Andreje Babiše a samotného premiéra označil za "estébáckou vládu na čele se slovenským gaunerem". Poslanecký klub vládního hnutí ho nakonec po kritice veřejnosti a opozice odmítl podpořit. Ve stejnou dobu však Štěpánek oznámil, že si svůj úmysl kandidovat rozmyslel.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy