Kandidát ANO do vysílací rady chce zničit ČT. Extrémně nebezpečné, varuje Dvořák

Radek Dragoun Radek Dragoun
20. 9. 2018 14:57
Hnutí ANO nominovalo jako kandidáta do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, který otevřeně vyzývá k likvidaci České televize.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Generální ředitel České televize Petr Dvořák nebývale ostře odsoudil nominaci ANO do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vládní hnutí do ní totiž navrhuje bývalého politika ODS Petra Štěpánka, který na veřejnoprávní televizi opakovaně útočí a otevřeně vyzývá k její likvidaci.

"Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má zásadní vliv na podobu a fungování mediálního prostředí v Česku. Pokud se tedy mezi osobnostmi nominovanými do tohoto orgánu objeví někdo, kdo otevřeně vyzývá k likvidaci médií veřejné služby, vnímám to jako signál extrémně nebezpečného vývoje," prohlásil pro Aktuálně.cz Dvořák. "Nemám ani důvěru v to, že by takový člověk dokázal posuzovat činnosti médií nestranně a věcně," podotkl.

Člena rady volí poslanci. Zatím však není jisté, kdy se volba dostane na program. Kromě Štěpánka nominaci získala také Olga Ulrichová, kterou navrhují piráti, a Patrik Košický s lidoveckou podporou. "Volba takového kandidáta (Štěpánka, pozn. red.) by jednoduše ukázala na to, že v Poslanecké sněmovně převládají tendence k výraznému oslabení postavení médií veřejné služby," dodal Dvořák.

Štěpánek ve svých textech, které publikuje v Parlamentních listech nebo na serveru Protiproud, označuje ČT za "zločineckou organizaci". "Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík," napsal například na svůj Facebook v červenci. Nyní se však hájí tím, že šlo pouze o "bonmot". "Přece žádný svéprávný člověk si to nemůže vykládat tak, že si vezmu vrtačku, navrtám to tam a vezmu doutnák a pak to zapálím, aby to bouchlo," řekl pro Aktuálně.cz.

Sněmovna bude vybírat nového člena rady, protože na podzim končí šestiletý mandát místopředsedkyni Miladě Richterové. Předseda rady Ivan Krejčí nominaci Štěpánka komentovat nechtěl. "Odpovědnost posouzení kvality kandidáta má Poslanecká sněmovna. Mně nepřísluší hodnotit jednotlivé kandidáty," řekl redakci Krejčí.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy