"Ukázal, kým je." Fico se tvrdě opřel do Pavla, video vyvolalo bouřlivé reakce

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
3. 2. 2023 11:56
Předseda slovenské strany Směr - SD Robert Fico ve čtvrtek nevybíravým způsobem komentoval aktivity nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla. Ten podle Fica za pouhé dva dny "velmi jasně ukázal, kým je". "Hned věděl, komu má telefonovat, a hned vyhlásil, že Ukrajina patří do NATO," prohlásil posměšně Fico, který již dlouhodobě kritizuje dodávky zbraní Ukrajině.
"Hned věděl, komu má telefonovat," prohlásil Robert Fico na adresu Petra Pavla. | Video: Facebook/Robert Fico

Fico, bývalý trojnásobný předseda slovenské vlády, kritizoval Pavla na své čtvrteční mimořádné tiskové konferenci. Nově zvoleného českého prezidenta zmínil ve chvíli, kdy se ve své řeči dostal k současné situaci ve válce na Ukrajině. Slovenský politik se vymezil vůči Pavlovu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen i jeho rozhovoru pro britskou stanici BBC, v němž Pavel prohlásil, že Ukrajina si zaslouží stát se po konci války s Ruskem členem NATO.

"Teď už nikdo nemůže pochybovat o tom, kdo za ním je. Kdo ho tlačil dopředu, jak ho vymysleli," uvedl Fico a dodal, že i přesto ale České republice ke zvolení nové hlavy státu gratuluje. "Ale my už teď přesně víme, a to ještě ani nesložil slib, jakou zahraniční politiku bude tlačit český prezident. A tu stejnou samozřejmě tlačí také naše paní prezidentka," pokračoval Fico.

Slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, která přijela Pavlovi v den zvolení osobně pogratulovat, poté označil za nebezpečí pro Slovensko. Kritizoval především její postoj k dodávkám zbraní na Ukrajinu. Takoví lidé podle slov Fica "dostanou Slovensko do neštěstí". "Teď je třeba v parlamentu návrh, že máme mimo jiné vyhlásit Rusko jako teroristický stát. Já teda přidávám, dejte tam ještě Spojené státy a budu hlasovat pro," prohlásil Fico.

Jeho slova na adresu nově zvoleného českého prezidenta vyvolala zejména na sociálních sítích, kde se část jeho tiskové konference rozšířila, bouřlivé reakce. Komentující označovali naopak Fica kvůli jeho proruským postojům za nebezpečí pro Slovensko. Jeho populistickou rétoriku přirovnávali k vystupování neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Pavlova administrativa se k vystoupení zatím veřejně nevyjádřila.

Ficův Směr - sociální demokracie se v současnosti společně se stranou Hlas - sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho těší mezi obyvateli nejvyšší oblibě. Obě strany, které nezastávají tak silné proevropské a proatlantické postoje, zatím podle průzkumů patří mezi favority slovenských předčasných parlamentních voleb, jež připadnou na 30. září. Současné menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera poslanci vyslovili nedůvěru už v prosinci loňského roku.

Fico, který mimo jiné patří mezi veřejné podporovatele maďarského premiéra Viktora Orbána, je známý svou kritikou vůči Evropské unii či protiruským sankcím. Politologové upozorňují na to, že v případě jeho zvolení čeká Slovensko změna zahraniční politiky. S jeho návratem k moci by se do země vrátil "antisystémový populismus", upozornil nedávno americký deník The New York Times.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy