Anarchisté jsou volní. Plánovaný útok na vlak byl policejní provokací, rozhodl soud

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
27. 3. 2018 13:23
Vrchní soud v Praze v úterý zamítl odvolání státního zástupce v kauze anarchistické skupiny, která plánovala teroristický útok na vlak. Podle verdiktu se obvinění stali oběťmi policejní provokace ze strany tajných agentů, kteří se mezi extremisty infiltrovali. Členům skupiny původně hrozily až výjimečné tresty.
Foto: ČTK

Praha - Skupina anarchistů, která na podzim 2014 plánovala útok zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenský materiál, zůstane na svobodě. Vrchní soud v Praze v úterý zamítl odvolání státního zástupce proti zproštění obžaloby, o kterém rozhodl minulý rok na podzim Městský soud v Praze.

Pro důkazní nouzi vyhověl obhajobě extremistů, kteří tvrdili, že by k plánování útoku nedošlo, nebýt iniciace dvou tajných agentů, jež mezi mezi ně nasadila policie.

Státní zástupkyně Dita Havlínová v úterý odporovala anarchistům tvrzením, že mnohé aktivity obžalovaných samy o sobě nemohly být vyvolány pouze ze strany agentů. Zdůraznila také, že vůdce skupiny Petr Sova sám uvedl, že napadení vlaku byl jeho nápad.

Ve své řeči se státní zástupkyně dále vyjádřila i k věci výroby zápalných láhví na obranu squatu Cibulka. Rozhodnutí soudu postavené na nahrávkách, během kterých anarchisté zdůrazňují, že nechtějí nikomu fyzicky ublížit, označila za lakonické s tím, že je zápalná láhev extrémně nebezpečná zbraň, která by mohla velmi snadno ublížit komukoliv v blízkosti squatu.

Soudce Zdeněk Sovák přesto rozhodnutí prvoinstančního soudu označil za pečlivé a správné a odvolání zamítl. Z veškerých důkazů podle něj vyplývá, že se agenti dopustili policejní provokace. "Byly tady určitě momenty, které přinejmenším zpochybňují to, nakolik se agenti pohybovali v rámci mantinelů daných zákonem," uvedl soudce. Odvolání nevyhověl ani v případu kolem squatu Cibulka.

Zproštění anarchisté i přátelé, kteří je přišli v hojném počtu podpořit, rozhodnutí kvitovali. "Soudy obou stupňů daly poměrně jasné mantinely práci policie. Věřím, že to pro příště bude probíhat korektněji," řekl obhájce obžalovaného Petra Sovy Petr Šťastný.

Se svým klientem bude pravděpodobně usilovat o odškodnění. "Bylo zasaženo do jejich osobnostních práv, byli vystaveni trestní represi. Je to tedy namístě," uvedl. Podobně uvažuje i advokát dalšího obviněného Martina Ignačáka.

Státní zástupkyně nyní uvažuje o podání mimořádného opravného prostředku. "Soud se s touto otázkou náležitě nevypořádal," uvedla po skončení procesu.

Podle policie anarchisté plánovali útok provést v listopadu 2014 na frekventované železniční trase z Plzně do Prahy. Vlak převážející buď vojenský materiál, nebo vozy Hyundai údajně chtěli napadnout zápalnými láhvemi, které ukryli v blízkosti Chuchelského mostu. Policie anarchisty zadržela v květnu 2015. Za plánování teroristického útoku jim hrozil až výjimečný trest.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy