Anarchisté jsou volní. Plánovaný útok na vlak byl policejní provokací, rozhodl soud

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
27. 3. 2018 13:23
Vrchní soud v Praze v úterý zamítl odvolání státního zástupce v kauze anarchistické skupiny, která plánovala teroristický útok na vlak. Podle verdiktu se obvinění stali oběťmi policejní provokace ze strany tajných agentů, kteří se mezi extremisty infiltrovali. Členům skupiny původně hrozily až výjimečné tresty.
Foto: ČTK

Praha - Skupina anarchistů, která na podzim 2014 plánovala útok zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenský materiál, zůstane na svobodě. Vrchní soud v Praze v úterý zamítl odvolání státního zástupce proti zproštění obžaloby, o kterém rozhodl minulý rok na podzim Městský soud v Praze.

Pro důkazní nouzi vyhověl obhajobě extremistů, kteří tvrdili, že by k plánování útoku nedošlo, nebýt iniciace dvou tajných agentů, jež mezi mezi ně nasadila policie.

Státní zástupkyně Dita Havlínová v úterý odporovala anarchistům tvrzením, že mnohé aktivity obžalovaných samy o sobě nemohly být vyvolány pouze ze strany agentů. Zdůraznila také, že vůdce skupiny Petr Sova sám uvedl, že napadení vlaku byl jeho nápad.

Ve své řeči se státní zástupkyně dále vyjádřila i k věci výroby zápalných láhví na obranu squatu Cibulka. Rozhodnutí soudu postavené na nahrávkách, během kterých anarchisté zdůrazňují, že nechtějí nikomu fyzicky ublížit, označila za lakonické s tím, že je zápalná láhev extrémně nebezpečná zbraň, která by mohla velmi snadno ublížit komukoliv v blízkosti squatu.

Soudce Zdeněk Sovák přesto rozhodnutí prvoinstančního soudu označil za pečlivé a správné a odvolání zamítl. Z veškerých důkazů podle něj vyplývá, že se agenti dopustili policejní provokace. "Byly tady určitě momenty, které přinejmenším zpochybňují to, nakolik se agenti pohybovali v rámci mantinelů daných zákonem," uvedl soudce. Odvolání nevyhověl ani v případu kolem squatu Cibulka.

Zproštění anarchisté i přátelé, kteří je přišli v hojném počtu podpořit, rozhodnutí kvitovali. "Soudy obou stupňů daly poměrně jasné mantinely práci policie. Věřím, že to pro příště bude probíhat korektněji," řekl obhájce obžalovaného Petra Sovy Petr Šťastný.

Se svým klientem bude pravděpodobně usilovat o odškodnění. "Bylo zasaženo do jejich osobnostních práv, byli vystaveni trestní represi. Je to tedy namístě," uvedl. Podobně uvažuje i advokát dalšího obviněného Martina Ignačáka.

Státní zástupkyně nyní uvažuje o podání mimořádného opravného prostředku. "Soud se s touto otázkou náležitě nevypořádal," uvedla po skončení procesu.

Podle policie anarchisté plánovali útok provést v listopadu 2014 na frekventované železniční trase z Plzně do Prahy. Vlak převážející buď vojenský materiál, nebo vozy Hyundai údajně chtěli napadnout zápalnými láhvemi, které ukryli v blízkosti Chuchelského mostu. Policie anarchisty zadržela v květnu 2015. Za plánování teroristického útoku jim hrozil až výjimečný trest.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy