Praha – Voliči zůstali v evropských volbách vesměs věrni stranám, pro něž hlasovali v loňských sněmovních volbách. Straně svobodných občanů se podařilo přilákat část příznivců parlamentních stran, zejména TOP 09. K České pirátské straně se zase přiklonili bývalí voliči Strany zelených. Vyplývá to z analýzy volebních výsledků od sdružení KohoVolit.eu.
Nejstabilnější voličskou základnu měly v eurovolbách tradičně KSČM a KDU-ČSL. Naopak poměrně přelétaví byli voliči hnutí ANO 2011. Část z nich podpořila stranu znovu, velká část se ale přiklonila k malým stranám.
Podporovatele si mezi sebou vyměnily ODS a TOP 09 a v menší míře rovněž Svobodní a Piráti. K volbám do Evropského parlamentu přišlo jen 18,2 procenta voličů, což je historicky nejslabší účast.
Podle sdružení se stranám nepodařilo přilákat téměř žádné voliče, kteří nehlasovali v podzimních volbách do Sněmovny. Během evropských voleb zůstali doma především voliči Úsvitu. Strana ztratila téměř všechny příznivce z parlamentních voleb a letos pro ni hlasovali většinou úplně jiní lidé.
K volebním urnám příliš často nepřicházeli ani bývalí voliči ČSSD a KSČM. Nízká volební účast je i příčinou snížení podpory ODS, dodalo sdružení.
Evropské volby vyhrálo v České republice hnutí ANO se ziskem 16,13 procenta hlasů. Strana TOP 09 obdržela 15,95 procenta, ČSSD 14,17 procenta, KSČM 10,98 procenta, KDU-ČSL 9,95 procenta a ODS 7,67 procenta hlasů.
Europoslance mají prvně i Svobodní, kteří získali 5,24 procenta hlasů. Piráti zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí, získali 4,78 procenta hlasů.