Analýza: Jmenovat Nečase premiérem by teď bylo zbrklé

Jan Lipold Jan Lipold
3. 6. 2010 13:40
Jak se snadno a rychle dopracovat k ústavní krizi.
"Pan prezident mě se zájmem vyslechl." Co jiného se taky dalo čekat.
"Pan prezident mě se zájmem vyslechl." Co jiného se taky dalo čekat. | Foto: Jan Langer

Médii povzbuzované očekávání, jestli Petr Nečas odejde z Hradu jako jmenovaný premiér, se nenaplnilo. Jak říkají fotbaloví komentátoři po neuznaném gólu: „Vzrušení bylo zbytečné".

Vytkněme stranou fakt, že Fischerova vláda ještě nepodala demisi, takže prezident nového premiéra nejspíš podle Ústavy ani jmenovat nemůže. Ale i kdyby si Václav Klaus vykládal Ústavu jinak a opravdu ustanovil Nečase předsedou vlády, bylo by to přinejmenším zbrklé a velmi překvapivé.

Copak sám Klaus ještě den po volbách neříkal, že TOP 09 a VV jsou nečitelné strany? A teď by měl z voleje jmenovat premiéra - zatím jen přislíbené - koalice, ve které „nečitelní" tvoří dvě třetiny?

Klaus vždycky zdůrazňoval, že příští vláda by se měla opírat o solidní parlamentní většinu. Ta ale zatím existuje jen na papíře, a to ještě napsaná hodně měkkou tužkou.

Katastrofické scenáře

Předně: Jednání o koalici ještě ani pořádně nezačala a členové trojspolku na každém brífinku zdůrazňují, že „nebyla řeč o personálních otázkách". Tudíž není dokonce ani jasné, že si „koalice v naději" vybrala za premiéra předáka ODS (který kromě toho ani není předsedou strany, zatím).

A co véčkaři, schválí premiéra?
A co véčkaři, schválí premiéra? | Foto: Ludvík Hradilek

Zkusme si představit: Co když se koalice dohodne, ale za cenu toho, že kabinet povede někdo jiný než Nečas? A co když se nedohodne vůbec? Co by si pak Nečas s premiérským dekretem v kapse počal? Šel by ho na Hrad vrátit? Nebo, aby učinil ústavě zadost, by přece jen nějakou vládu natruc složil, důvěru ve sněmovně by s ní nedostal, podal by demisi a někdy koncem léta by se šlo na druhý pokus?

A hlavně: Kdyby trojkoaliční jednání pod taktovkou designovaného premiéra Nečase zkrachovala, bylo by logické, aby vládu začala sestavovat sociální demokracie, vítěz voleb. Takže bychom mohli mít 1 premiéra v úřadě (Fischer), 1 premiéra v očekávání (Nečas) a 1 sestavovatele vlády, který ale premiérem není (zřejmě Bohuslav Sobotka). Uf.

Jmenováním Nečase před uzavřením koaliční dohody by to Klaus mohl jedině zkomplikovat. Nečasovi, politikům, ústavním právníkům, sám sobě. Jediné, co by tím dosáhl, by bylo upevnění Nečasovy pozice v ODS. Ta se ale zatím zdá i tak celkem pevná. Stejně tak při koaličních jednáních: o tom, jestli se ODS, TOP 09 a VV domluví na programu a křeslech, rozhodnou ústupky a kompromisy, ne Nečasův glejt s hradním razítkem.

Jiná věc je, jestli Klaus Nečase sestavením vlády „pověří". To je v podstatě jen prezidentské čestné slovo, které znamená: Když se dohodnete, tak vás, milý pověřenče, jmenuji předsedou vlády se vším všudy. To by byl nejrozumnější příští krok.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy