Altnerova dědička chce vystoupit na sjezdu ČSSD. Není k tomu důvod, vzkázal Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2019 11:59
Se žádostí, aby mohla vystoupit na březnovém sjezdu strany, se na předsedu ČSSD Jana Hamáčka obrátila Veronika Altnerová. Ta je spolu se svým bratrem Patrikem dědičkou po zemřelém advokátovi Zdeňkovi Altnerovi, kterému má strana za jeho služby v kauze Lidový dům zaplatit téměř 338 milionů korun. Hamáček však pro její vystoupení nevidí důvod. Sociální demokraté podali proti rozhodnutí soudu dovolání.
Zdeněk Altner.
Zdeněk Altner. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Altnerová uvádí, že v kauze Lidový dům byla dosud mediálně zdrženlivá a nevyhledávala veřejná vystoupení. "Jsem ale toho mínění, že aktuální možnost vystoupit před vrcholným orgánem Vaší strany umožní prezentovat před členskou základnou náš postoj k věci," píše Hamáčkovi.

Podle Altnerové by její vystoupení na sjezdu mohlo vést k případné změně většinového stanoviska strany.

Hamáček však nevidí důvod, aby Altnerovi dědicové na sjezdu vystupovali. "ČSSD v současné době čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu o svém dovolání. S Veronikou a Patrikem Altnerovými jsem se přesto sešel 29. 11. 2018 a o celé záležitosti jsme jednali. Rozešli jsme se s tím, že obě strany vidí jako jedinou možnost řešení sporu vyčkat na rozsudek Nejvyššího soudu," napsal. 

Rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání ČSSD ve sporu s dědici Altnera lze očekávat "nejdéle v řádu několika měsíců". Uvedl to ředitel kanceláře předsedy soudu Aleš Pavel. Dovolání obdržel NS už v roce 2016, dlouho ale čekal na výsledek dědického řízení.

"Sdělení od paní notářky o určení okruhu dědiců jsme obdrželi teprve 25. ledna 2019. Vzhledem k tomu, že na tomto závisel náš okruh účastníků řízení, tak jsme ohledně tohoto sdělení paní notářku urgovali již od listopadu 2016," napsal Pavel.

V rámci dědického řízení rozhodoval ještě Okresní soud Praha-východ o souhlasu s nakládáním s jměním nezletilých, konkrétně Altnerových vnoučat, za které rodiče uzavřeli dohodu s ostatními dědici. "Věc byla podle našich informací rozhodnuta až 24. září 2018," uvedl Pavel.

Advokátu Zdeňku Altnerovi přiznal pražský městský soud v březnu 2016 téměř 338 milionů korun za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu ČSSD má zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta 318 milionů korun.

ČSSD podala proti rozhodnutí soudu dovolání. Bývalý advokát Altner ale zhruba půl roku po vyhlášení verdiktu městského soudu zemřel a následné dědické řízení dosud komplikovalo projednání dovolání před Nejvyšším soudem.

Loni v říjnu vyzvali Altnerovi dědici ČSSD, aby své dovolání stáhla výměnou za to, že jí poskytnou čtyři měsíce na uhrazení dlužné částky, aby nehrozila exekuce jejího majetku. Předseda Hamáček požadavek na stažení dovolání odmítl. ČSSD tehdy zároveň uvedla, že je připravena s dědici jednat.

Že ČSSD Altnerovi nezaplatí? Vzkazuje tím lidem: "Chovejte se jako my," říká právník:

Když přestaneme respektovat vykonatelnost rozsudku, kde je potom ta hranice? Začneme soudním systémem pohrdat a skončí to anarchií, říká Aleš Rozehnal | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy