Aktivisté blokují většinu přechodů s Rakouskem

čtk, dom
27. 4. 2007 16:50
Důvodem je tradičně Temelín

Wullovitz/České Budějovice - Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín dnes blokovali deset česko-rakouských hraničních
přechodů. Větší dopravní problémy ale protest nezpůsobil.

Provoz ve frekventovaném Wullovitzu/Dolním Dvořišti zastavili aktivisté na dvě hodiny. Doprava na třech přechodech stála 1,5 hodiny a na dalších šesti trvala blokáda hodinu. Na přechodu Weigetschlag/Studánky zůstal volný jeden jízdní pruh.

Aktivisté těmito protesty reagují na neochotu rakouské vlády podat na Česko žalobu pro údajné porušení dohody z Melku o bezpečnostním dialogu kolem elektrárny.

Ve Wullovitzu protestovala asi desítka aktivistů z hornorakouského sdružení Atomstopp a asi 30 dalších lidí. Cestu k rakouské celnici přehradili dvěma osobními a jedním nákladním autem. Před nimi rozvinuli transparent Stop Temelin. Protest ukončili krátce po 16:00.

Aktivisté dnes oznámili, že pokud rakouská vláda žalobu na Česko nepodá, blokády rozšíří. Přesné datum chystané akce a počet přechodů ale nesdělili. Podle Manfreda Dopplera ze sdružení Atomstopp by mohly být celoplošné.

Na přechodu stála zhruba půlkilometrová kolona kamionů a osobních vozů, někteří řidiči čekání vzdali a vrátili se zpět do Rakouska. Většina řidičů, které oslovila ČTK, s blokádami nesouhlasí. "Je to zbytečné. Za tolik peněz, co do toho stát dal, to stejně pár místních usedlíků nezmění," řekl Milan Trousil z Trutnova, který vezl cihly z Lince do Prahy.

Průjezdné byly i Nové Hrady: aktivisté se opozdili

Zablokováno bylo dnes odpoledne devět z celkem 16 přechodů mezi oběma státy. Všechny budou neprůjezdné do čtyř hodin odpolene. Na třech místech - Gmünd/České Velenice, Grametten/Nová Bystřice a Fratres/Slavonice přehradili demonstranti silnici už v půl třetí.

Aktivisté původně měli od 14:30 blokovat i hraniční přechod Pyhrabruck/Nové Hrady, podle operačního důstojníka cizinecké a pohraniční policie se ale aktivisté opozdili a přechod blokovali na zhruba 40 minut před 16:00. "Na všech přechodech bylo zhruba 15 až 20 aktivistů," řekl operační důstojník.

Ve tři odpoledne začala demonstrace na zbylých jihočeských přechodech Schöneben/Zadní Zvonková, Guglwald/Přední Výtoň a Weigetschlag/Studánky. Z devíti jihočeských přechodů zůstane průjezdný jen přejezd v Halámkách/Gmünd-Nagelberg.

Na jihu Moravy aktivisté zatarasili v 15 hodin přechody Rheintal/Poštorná a Schratenberg/Valtice. Oba patří k méně využívaným. frekventované přechody Drasenhofen/Mikulov a Klein Haugsdorf/Hatě budou volné.

Jihočeská policie řidiče vyzvala, aby po dobu blokád jeli přes Halámky, nebo na hranicích počkali, až se demonstranti rozejdou. Cizinecká policie posílila služby, aby čekající vozidla odbavila po uvolnění hranic co nejrychleji.

Topolánek: Je to porušení volného pohybu osob

Premiér Mirek Topolánek dnes novinářům řekl, že blokády hranic považuje za porušení volného pohybu osob. Dodal, že česká vláda přesto projevuje "vrcholnou trpělivost" a nechystá právní kroky.

Zdůraznil, že Česko bude nadále informovat Rakousko o otázkách jaderné bezpečnosti Temelína, jak se obě strany dohodly v dohodě z Melku.

Většinu energetické spotřeby Rakouska pokrývá elektřina z vodních elektráren. Více než třetina pochází z tepelných elektráren a zhruba desetinu tvoří dovoz. Z Česka od roku 2002 dováží Rakousko stabilně okolo šesti terrawatthodin elektřiny ročně, což odpovídá výrobě jednoho bloku Temelína.

Naposledy Rakušané zatarasili společné hranice 11. dubna, kdy demonstrovali na sedmi místech od Dolního Dvořiště po Mikulov. Blokády stejně jako dnes povolily rakouské úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy