Agrární komora nakonec odvolala pondělní protesty

Tomáš Fránek, Jakub Antoš
11. 10. 2008 13:55
Odboráři ale demonstraci zatím neruší
"Problematika cukrovky je pro nás naprosto zásadní. Obrazovky či auta jsou hodnoty pomíjivé. Klima a půda jsou hodnoty, které zůstanou," řekl v projevu Zdeněk Joudal, předseda Svazu pěstitelů cukrovky. V pozadí stojí Jan Veleba, prezident Agrární komory.
"Problematika cukrovky je pro nás naprosto zásadní. Obrazovky či auta jsou hodnoty pomíjivé. Klima a půda jsou hodnoty, které zůstanou," řekl v projevu Zdeněk Joudal, předseda Svazu pěstitelů cukrovky. V pozadí stojí Jan Veleba, prezident Agrární komory. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

 Praha - Zemědělci z Agrární komory na sobotním jednání rozhodli, že v pondělí nebudou protestovat. Po zasedání ve Velké Bíteši to řekl její prezident Jan Veleba.

Zemědělci chtěli v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu. Nakonec přijali písemný příslib premiéra Topolánka, že jim vláda dorovná přímé platby.

Bohumír Dufek z Asociace svobodných odborů a odborového svazu zemědělců ale ČT řekl, že jeho organizace plánované demonstrace neruší. Slib prý přišel pozdě a koalice v parlamentu nemá dostatečnou podporu.  Ohldně síly protestů podle ČT řekl, že kupříkladu v Praze je jeho organizace velmi silná.

Komora naopak zatím slibům věří. "Pan premiér nám včera večer nechal doručit dokument, kde podpisem stvrdil, že sliby o dorovnání plateb splní. Znamená to, že jemu a vládě dáme na splnění toho slibu čas. Premiérovy sliby lze splnit během jednání o státním rozpočtu ve sněmovně. Jestli k tomu dojde, se prokáže už ve druhém čtení. A pokud to splní, čemuž teď věřím, tak pak definitivně zrušíme hrozbu protestu," řekl Veleba Aktuálně.cz

Plánu zablokovat silnice se ale nevzdávají. "Pokud se ukáže, že je to nějaká klička, otevřeme šuplíky know-how, které máme připravené, a startujeme. Pokud by k tomu nedejbože došlo, tak se logicky stane to, že lidé se rozčílí, namotivují a bude to horší."

Obrat oproti pátku

Ještě v pátek po odpoledním jednání komora sdělila, že blokádu neodvolá. Od záměru neupustili ani po jednání s premiérem Topolánkem.

Agrární komora s ním debatovala o dorovnání přímých plateb, zemědělci totiž mají dostat o 2,7 miliard korun méně. Ačkoliv jim předseda vlády slíbil další peníze, nepřesvědčil je.

Foto: Reuters

Komora požadovala dorovnání přímých plateb o 2,8 miliardy korun na 90 procent úrovně, kterou dostávají farmáři v Evropské unii.

Topolánek po dopolední schůzce řekl, že zemědělci mohou příští rok počítat s miliardou korun ze zdrojů Pozemkového fondu a další miliarda korun by mohla být získána z letošních rezerv resortu zemědělství. Miliarda navíc znamená, že se tak zvýší dotace o 35 korun na hektar.

"Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít," řekl premiér.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič uvedl, že s uvolněním další miliardy souhlasí ministerstvo financí.

"Samozřejmě bude záležet, jak se bude vyvíjet makroekonomická situace. Pokud chce Agrární komora po těchto návrzích v pondělí stále ještě protestovat proti rozpočtu na příští rok, pak musím tuto akci hodnotit jednoznačně jako politickou," dodal v pátek Gandalovič.

Méně, nebo více?

Poradce ministra zemědělství Josef Stehlík navíc tvrdí, že se dotace z EU nezávisle na tuzemských podporách podle podmínek vyjednaných při vstupu ČR do EU zvýší.

Zatímco letos tak činí platby z EU 3 080 korun na hektar a dorovnání z národních zdrojů  1 350 korun na hektar (celkem 4 430 korun), po posílení miliardou z Pozemkového fondu by měly v roce 2009 klesnout dotace z tuzemského rozpočtu na zhruba 865 korun, ale podpora z EU se prý zvýší na 3 600 korun na hektar (celkově 4 462 korun).

V rozpočtu, který vláda schválila pro příští rok, je kapitola ministerstva zemědělství zkrácena proti letošku o čtyři miliardy, napsaly českénoviny.cz. Důvodem je snaha snižovat deficitní hospodaření státu.

Server také naopak uvádí, že z rozpočtu EU by do českého zemědělství mělo přijít o téměř pět miliard korun méně než letos. Kapitola ministerstva by tak byla zkrácena o téměř 19 procent.

 

Právě se děje

před 9 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy